«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

Sosyal medya, kişilerin internette gerçekleştirdiği çift yönlü paylaşımların geneline verilen addır. Genel olarak kişiler Facebook, Linkedin, Instagram, Twitter, Pinterest ve Tik Tok benzeri sosyal medya alanları üzerinden paylaşımlarını yapar. Sosyal medya bireysel kullanımların yanında markalar tarafından ticari amaçla da kullanılır. İşletmeler çoğunlukla kampanyalarını, markalarını, hizmetlerini ve ürünlerini tanıtabilmek için sosyal medya alanlarını kullanmayı tercih eder.

Sosyal medya alanlarında profesyonel olarak iletişim sağlamayı amaçlayan markalar genellikle sosyal medya ajanslarıyla çalışarak iletişim aşamalarını yürütürler. Günümüzde de kişilere ve markalara hizmet eden pek çok sosyal medya ajansı bulunur.

Sosyal medya Ajansı Ne Demektir?

Sosyal medya ajansları,  markalara ait sosyal medya alanlarındaki ihtiyaçları belirlemek, reklam ve kampanya çalışmalarını yapmak, içerik paylaşım stratejilerini oluşturmak için hizmet eden ajanslar olarak bilinir.

Sosyal medya ajansları, sosyal medya alanlarında markaların güçlü paylaşım stratejileri geliştirmeleri için hizmet verir.

 • Sosyal medya stratejileri geliştirebilme,
 • Rakip ve hedef kitle analizleri yapabilme,
 • İçerik tasarımı ve içerik stratejisi geliştirme,
 • Kampanya ve reklamların yönetimi,
 • Affiliate pazarlama ve Influencer çalışmaları,
 • Raporlama ve analiz süreçleri,
 • Sosyal medya modernize süreçleri,

Süreçleri markalara yönelik sosyal medya hizmetleri vermekte olan ajansların görevleri arasında yer alır. Ancak sosyal medya danışmanlık hizmetleri almayı düşünen markaların ihtiyaç ve isteklerine göre bu görevler değişiklik gösterir. Yani sosyal medya ajanslarının görevleri markaların çalışmak istedikleri sosyal medya alanlarındaki ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda farklılaşabilir.

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Markaların sosyal medya ajanslarını seçerlerken ilk önce sosyal medya alanında ne yapmak istediklerini belirlemeleri ve sonrasında bu isteklerini karşılayabilmek için neye ihtiyaç duyduklarını tespit etmeleri gerekir. Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur:

 • Markanın hedefleri,
 • Markanın beklentileri,
 • Sosyal medya ajansının ne kadar profesyonel olduğu,
 • Sosyal medya ajansının ne gibi hizmetler verdiği,
 • Sosyal medya ajansının referansları,

Bu unsurlar göz önünde bulundurulması gereken oldukça önemli unsurlardır. Ancak bu unsurlara dikkat ederek seçmiş olduğunuz sosyal medya ajansları markanızın beklentilerine ve ihtiyaçlarına yanıt verir. Aksi durumlarda kendi beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza karar vermeden yaptığınız sosyal medya ajansı tercihleri çalışmalarınızın boşa gitmesine neden olabilir.

Öncelikle markanızın hedeflerini belirlemiş olmanız gerekir. Her markanın sosyal medya alanlarında elde etmeyi istedikleri hedefleri farklıdır. Bu sebeple her markanın önceliği sosyal medya alanındaki hedeflerinin belirlenmesi olmalıdır. Sosyal medya alanlarındaki hedefler belirlenirken:

 • Markanızın hedef kitlesinde kimler bulunuyor?
 • Markanız hangi sosyal medya alanlarında etkin olarak iletişim yürütmektedir?
 • Markanızın sosyal medya alanlarındaki takipçi sayısı kaçtır?
 • Reklam giderleri için ayırabileceğiniz bütçe ne kadar olabilir?
 • Markanız adına hangi amaçla dijital pazarlama çalışmalarından yararlanmak istiyorsunuz?
 • Markanız rakipleriyle rekabetini nasıl gerçekleştirmektedir?

Bu gibi sorular üreterek sosyal medya ajansı seçiminizi gerçekleştirmek daha doğru olacaktır. Ancak bu soruların yanıtlarını verirseniz markanızın gerçek anlamda sosyal medya ajanslarından ne gibi beklentileri olduğunu tespit edebilme imkânınız olur. Mesela sorulara vermiş olduğunuz cevaplar arasında etkileşim sayınızın beklentinizin altında olduğu sonucu çıkıyorsa etkileşiminizi artırmaya yönelik hizmetlerde bulunan bir sosyal medya ajansı ile görüşebilirsiniz.

Markaların pazarlama alanındaki ihtiyaçları birbirinden değişiktir. Bazı markalar sosyal medya pazarlaması veya e-posta pazarlaması stratejileri geliştirmeleri gerekirken, bazı markaların web sitesi için pazarlama stratejisi geliştirmeye ihtiyacı olabilir.

Sosyal medya ajansları günümüzde belirli markalar ile çalışmayı tercih etmektedir. Ajanslar markalar ile çalışırlarken bazen markaya ait bütün sosyal medya işlerini yürütürlerken bazen de sadece projelerine ait çalışmaları yürütebilirler. Yani sosyal medya ajanslarının belirli referans işleri bulunur. Sosyal medya ajansı seçimi yaparken görüşmek istediğiniz ajansın önceki danışmanlık yapmış olduğu markaları incelemeniz sosyal medya ajansı seçiminizde doğru bir karar vermenize yardımcı olur.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *