«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Sevk İrsaliyesi Ne Demektir ve Nasıl Düzenlenir?

Sevk İrsaliyesi Ne Demektir ve Nasıl Düzenlenir?

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

Sevk irsaliyesi, işletmelerin satacak oldukları veya sattıkları malları nakil edebilmeleri için düzenlenen, naklin kime ait olduğu, konusu, eşyaya ait bilgiler, birimi, nakil adresi ve şirketler hakkındaki bilgilerin yer aldığı belgelere verilmekte olan isimdir. Ürün satışı sonrasında verilmekte olan sev irsaliyesi bir makbuzdur ve satış sonrasında fatura yerine geçmemektedir.

Sevk irsaliyesi düzenleyecek olan işletmelerin veya kişilerin irsaliye düzenlerken pek çok unsuru göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ayrıca işletmelerin ve kişilerin sevk irsaliyesi hakkında bilgi sahibi olması da gerekmektedir.

Sevk İrsaliyesinde Hangi Bilgilerin Yer Alması Gereklidir?

Sevk irsaliyesi düzenlemesi gerekli olan işletme veya kişilerin sevk irsaliyesinde bulunması gerekli olan bazı bilgilere göre irsaliye düzenlemesi gerekmektedir. Bir sevk irsaliyesinde bulunması gereken bilgilerin bazıları şunlardır:

 • Sevk irsaliyesinin düzenlenecek olduğu tarih
 • Sevk irsaliyesine ait belge numarası
 • Gönderilecek olan malların miktarına ve cinsine ait bilgiler
 • İrsaliyeyi düzenleyecek olan işletme veya kişiye ait olan bilgiler (kişiye ait ad ve soyadı bilgisi, unvanına ait bilgiler, hesap numarası, iş adresi )
 • Malın gönderilecek olduğu müşteriye ait bilgiler (adı, soyadı, ticari unvanı, vergi dairesi, vergi numarası,  teslimat adresi ve iş adresi )
 • Gönderilecek olan malların sev tarihi ( saati ve dakikası da bildirilmelidir )
 • Malları taşıyacak olan personele veya şoföre ait bilgiler ( adı, soyadı, TC. Kimlik numarası )
 • Kargo firması ile yapılacak olan gönderimlerde ( vergi numarası ve ticari unvan )
 • Malın gönderilecek olduğu yere ait adres bilgileri
 • Noterden tasdik mührü
 • Sevk irsaliyesini düzenlemiş olan kişiye ait imzası
 • Malı teslim eden kişi veya kişilerin imzaları
 • Malı teslim almış olan kişinin imzası

Bir sevk irsaliyesi düzenlenirken bu bilgiler göz önünde bulundurularak sevk irsaliyesi düzenlenmelidir. Sevk irsaliyesi düzenleyecek olan işletme veya kişiler kağıt üzerinde sevk irsaliyesi düzenleyebilecek olduğu gibi e-irsaliye programları kullanarak da sevk irsaliyesi düzenleyebilmektedir.

Sevk İrsaliyesi ile Fatura Arasındaki Bazı Farklar

Satışı yapılan veya yapılacak olan bir malın depodan çıkarılarak alıcıya teslim edildiğini kayıt altına alabilmek için düzenlenmiş olan belgeye sevk irsaliyesi denilmektedir. Fatura ise ürün satışının sonrasında kesilmiş olan ve ürünün satış işleminin kesin olarak gerçekleştiğini gösteren belgelere verilen addır. Bu sebeple sevk irsaliyesi ile fatura arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır:

 • Faturalarda bulunmakta olan ödeme tutarı, ürünün satış tarihi gibi bazı bilgiler sevk irsaliyesinde yer almamaktadır.
 • Faturalar satışı gerçekleştiren firma tarafından kesilirken irsaliyelerini kesenler ise taşıyıcı firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ürünleri satın almış olan firma taşıma işlemini gerçekleştirecek olduğunda sevk irsaliyesini kendisi düzenleyebilmektedir.

Fatura ile sevk irsaliyesi arasındaki en belirgin farklılıklar bunlardır.

Fatura Sevk İrsaliyesinden Kaç Gün Sonra Kesilmelidir?

Sevk irsaliyesi ile hizmet ve malların taşındığını kayıt altına almış olan işletmelerin sevk irsaliyesini kesmiş olduğu tarihten sonraki 7 günün içinde fatura kesebilme yetkisi bulunmaktadır. Genel olarak işletmeler sevk irsaliyeleri ile birlikte faturalarını da keserek alıcı firmaya iletmekte ve böylece yapmış oldukları satış işlemini yasallaştırmış bulunmaktadır.

Sevk İrsaliyesini Kim Düzenler?

Sevk irsaliyesini, hizmet ve ürün satışı yapmakta olan ve hizmet ve ürünleri satın almakta olan tüketicilere ulaştırma zorunluluğu bulunmakta olan işletme veya kişiler tarafından düzenlenmektedir.

Satılmakta olan hizmet veya ürünler satıcı tarafından taşınmakta olduğu durumlarda sevk irsaliyesini düzenlemek satının görevidir. Ancak satılmakta olan hizmet ve ürünleri alıcı firma taşıyor ise bu gibi durumlarda sevk irsaliyesinin alıcı tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Sevk İrsaliyesini Kaç Nüsha Olarak Düzenlemek Gerekmektedir?

Sevk irsaliyesini en az 3 nüsha olarak düzenlemek gerekmektedir. Düzenlenmiş olan sevk irsaliyesinin ilk nüshasının müşteriye, iki nüshasının ise ürünleri ve malları taşımakta olan araca verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *