«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Psikolojik Fiyatlandırma Nedir ve Nasıl Yapılabilir?

Psikolojik Fiyatlandırma Nedir ve Nasıl Yapılabilir?

E-ticaret Firmalarının Facebook Sayfa Analizi

Psikolojik fiyatlandırma, fiziki veya çevrimiçi mağazaların çok sık uygulamış olduğu, satışlarını artırma amaçlı stratejidir. Psikolojik fiyatlandırma stratejisi, tüketicilerin harcama yapmalarını sağlamak için psikolojinin gücünden yararlanma uygulamasıdır. Tüketicilerin dikkatlerini çekmekte olan bir ürünü daha cazip bir hale getirmek amacıyla satış, pazarlama ve fiyatlandırmadan oluşan ortak çabadır. Alışveriş yapmakta olan kişileri ürün satın almaları için teşvik ederek acele etme hissi verir. Psikolojik fiyatlandırma stratejileri birçok bölümle iç içe geçmiş ve oldukça da çeşitlidir.

Psikolojik Fiyatlandırma Ne Demektir?

Psikolojik fiyatlandırma fiyatları tam bir sayıdan daha düşük belirmeye çalışma uygulamasıdır. Psikolojik fiyatlandırmadaki amaç, müşterilerin fiyatları daha düşük okuyarak ürüne gerçektekinden daha fazla ilgili davranmalarıdır. Mesela bir ürünün fiyatı 5.99 TL yazıldığı zaman tüketiciler ürünü 6 TL olarak değil de 5 TL olarak algıladıklarından satın alama potansiyelleri artmaktadır.

Psikolojik fiyatlandırma yönteminde amaç, müşterileri ürünlerin gerçekteki fiyatından daha düşük olduğuna inandırabilmektir. Psikolojik fiyatlandırmada avantaj, işletmelerin ürünlerini sahiden değiştirmeye ihtiyaç duymadan müşterilerinin ürünleri görme şekillerini etkilemelerine izin veriyor olmasıdır.

Psikolojik Fiyatlandırma Yöntemleri

Psikolojik fiyatlandırma yöntemi, belli fiyatlara sahip ürünlerin psikolojik bir etkilerinin bulunduğu teorisine dayanmakta olan bir pazarlama ve fiyatlandırma yöntemidir. Bu çeşit fiyatlandırma yöntemi genel olarak bazı rakamlarla ifade edilmektedir. Mesela 9.99 TL, 29.99 TL gibi. Psikolojik fiyatlandırma yöntemleri pek çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bazı psikolojik fiyatlandırma yöntemi örnekleri şunlardır:

Değere dayalı fiyatlandırma yöntemi:

Değere dayalı olan fiyatlandırma yöntemi, temel bir fiyatlandırma yöntemidir fakat bir araya getirilebilmesi en zor olanlardan birisidir. Çünkü pazarın çok iyi şekilde anlaşılmasını gerekli görmektedir.  Değere dayalı olan fiyatlandırma yönteminde iş hedefleriniz, rekabet ortamlarınız ve hedef pazarınız hakkında çok fala şekilde araştırma yapmanızı gerektirmektedir.

Yapay zaman kısıtlamaları yöntemi:

Psikolojik fiyatlandırmanın bir parçası da birkaç günlük zaman kısıtlamalarıdır. Yalnızca birkaç saatliğine veya birkaç günlüğüne bazı ürünlerde fiyat indirimine gidilmesi psikolojik fiyatlandırma yöntemleri arasında yer alır.

Ürün adet kısıtlamaları yöntemi:

Psikolojik fiyatlandırma yöntemlerinde etkili olan bir diğer yöntem de ürün adet kısıtlamalarıdır. Tükenmek üzere, son 3 ürün tarzındaki ifadelerle tüketicilerin duygusal davranmaları ve harekete geçmeleri psikolojik fiyatlandırma yöntemine örnek gösterilebilmektedir.

Fiyatlandırma taktikleri yöntemi:

Yapılmış olan araştırmalara göre 9 ile bitmekte olan fiyatların, ürünlerde artış gösteren müşteri talepleri yarattığını kanıtlamıştır. 3.99 TL’lik bir fiyatla karşılaşıldığında, ilk olarak 3 görülür ve ürünün fiyatı 4.00 TL değil de 3 TL olarak algılanır. Bu da müşteriler de uygun bir fiyatmış gibi algı yarattığından ürünü hemen satın alamaya yöneltir. Bir diğer yöntem de tek çift fiyatlandırma yöntemidir. Tek çift fiyatlandırma yöntemi de tüketicilerin harekete geçmesi için sayı psikolojisinden yararlanan psikolojik fiyatlandırma yöntemdir. 9.99, 28.90, 14.00 benzeri yöntemler de bazı ürünlerde kullanılmaktadır.

Psikolojik Fiyatlandırma Avantaları Nelerdir?

Psikolojik fiyatlandırma, satışa sunulmuş olan hizmet veya mallara karşı tüketicilerin değer yaratma yöntemidir. Tüketicilerinizi satın almaya teşvik edebilmeniz için tüketicilerinizin fiyatlarınıza karşı duygusal olarak nasıl tepkiler vereceğini belirlemeniz gerekmektedir. Bu da ancak psikolojik eylemlerle gerçekleşebilmektedir. Psikolojik fiyatlandırma promosyon algısı, indirimle de satışları artırmayı gerçekleştirebilmektedir.

Psikolojik fiyatlandırmanın bazı avantajları şunlardır:

 • İşletmelere yatırımlarından daha yüksek bir getiri sağlayabilmektedir.
 • Psikolojik fiyatlandırma sizin rakiplerinizin önüne geçebilmenizi sağlayabilmektedir.
 • Kara verme sürecini tüketiciler için basitleştirebilmektedir.
 • Ürünlere olan ilgileri artırmaktadır.
 • Müşterilerin dikkatini çekme konusunda pek çok yol sunabilme imkânı sağlamaktadır.

Psikolojik Fiyatlandırmanın Dezavantajları Nelerdir?

Psikolojik fiyatlandırmanın avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Psikolojik fiyatlandırma uzun vadeli fiyat beklentileri oluşturabilmektedir.
 • Bu fiyatlandırma yönteminin etkili olabilmesi için tutarlı talep seviyeleri olması gerekmektedir.
 • Sürekli oluşturulan fiyat farklılıkları gibi durumlarda markanızın itibarına zarar verebilmektedir.
 • Bazı durumlarda rekabette öne çıkmanıza izin vermeyebilmektedir.
Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *