«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Prestij Fiyatlandırma Nedir?

Prestij Fiyatlandırma Nedir?

E-ticaret Sektöründe Ödeme Yöntemlerinin Önemi

Ayrıştırıcı özellikleri öne çıkarmak, benzersiz olmak, kalite amacıyla çok daha yüksek fiyatlı olan ürünleri piyasaya sürme ve yüksek fiyatlı politika izleme yöntemidir.

Fiyatlandırma tüm şirketler içinde etkili bir strateji gerektirir.  Ciddi şekilde ve akıllıca ele alınırsa çok etkili ve gizli bir pazarlama aracına dönüşebilen fiyatlandırma yönteminin birçok dinamiği bulunur. Sepet fiyatlandırma, psikolojik fiyatlandırma, prestij fiyatlandırma, tüketici bazlı fiyatlandırma, paket fiyatlandırması gibi çeşitleri bulunur.

Prestij fiyatlandırma ürünlere daha yüksek fiyat belirleyerek ürünleri daha kaliteli ve seçkin gösterebilmeyi sağlar. Bu politika markaya prestij kazandırmakta geniş kitlelere değil de daha çok nish bir alana hitap eder. Bunun sebebi ise daha pahalı ürünler satıyor olmasıdır.

Prestij fiyatlandırma tekniği, bir hizmet veya ürünün lüks veya yüksek kalitede iletilmesi için yüksek fiyatta tutmayı içermekte olan pazarlama yöntemidir. Düşük fiyatlar hedef tüketicilerce düşük kaliteye çevrildiğinden genel olarak yüksek kalitedeki ürünler için kullanılmakta olan tekniktir.

Prestij Fiyatlandırmada Amaç Nedir?

Prestij fiyatlandırma şirketler için psikolojik pazarlama avantajı sağlayabilme yeteneğine sahip olup alıcıların, bir markaya ait ürünün daha pahalı olmasından dolayı rakiplerinden kaliteli olacağı varsayımından faydalanır.

Prestij fiyatlandırma, işletmenin müşteri çekebilmek amacıyla fiyatlarını ortalamanın üzerinde veya yüksek belirlemesidir. Bu stratejide düşünce, pek çok insanın yüksek olan fiyatları iyi bir kaliteyle ilişkilendirmesidir. Bazı itibarlı markalar için daha uygun fiyatlara sahip ürünler kalitesiz olarak kabul edilebilir. Prestij fiyatlandırma bir ürüne ait fiyat noktasının müşterilerin esas ürünün kendisiyle alâkalı algısını etkileyebilmeyi amaçlayan psikoloji fiyatlandırmasının bir dalı olarak bilinir.

Prestij Fiyatlandırmanın Avantajları

Prestij fiyatlandırma yöntemini kullanmakta olan markalar ürün kalitesi ile alakalı müşteriyi ikna edebilmeli satış öncesinde ve sonrasında müşteri deneyim ve memnuniyetini üst seviyede tutabilmelidir. Aksi olursa tüketici yüksek fiyat ödemiş olduğu halde memnun kalmazsa bir daha aynı markadan alışveriş gerçekleştirmesi mümkün olmaz.

Prestij Fiyatlandırmanın Dezavantajları

Prestij fiyatlandırma bazı kimseler tarafından ters tepkiye sebep olur. Fiyatı yüksek olan ürünler nedeniyle bazı tüketiciler fiyatı daha uygun ürünlerin arayışı içerisine sürüklenebileceğinden markadan uzaklaşmalarına sebebiyet verir. Özellikle de piyasada eşdeğerleri bulunan ürünler içim bu durum daha bir olası hal alır. Prestij fiyatlandırma yönteminin olumlu etkiler yaratabilmesi için hedef kitlelerin beklentileri ve tepkileri, markanın amacının ne olduğu iyi ölçümlenmeli  ve tespit edilmelidir.

Prestij Fiyatlandırma Nasıl Yapılmaktadır?

Prestij fiyatlandırma, her çeşitten işletmeler tarafından müşterilerinin kararlarını artırmak ve değer duygularına hitap için kullanılır. Bu yöntemi dinamik şekilde kullanabilmek için büyük bir marka olmaya gerek yoktur. Spesifik ve Nish orta veya küçük işletmeler de hedef kitlelerine doğru kanaldan ulaşabildiklerinde prestij fiyatlandırma yönteminden yararlanarak ürünlerini satıp kazanç sağlayabilirler. Prestij fiyatlandırmanın nasıl yapılmakta olduğu ile ilgili bazı unsurlar yer alır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kurumsal Bir Kimlik ve Marka ile Hedef Kitlenin Karşısına Çıkabilme

Prestij fiyatlandırma yöntemini kullanmak isteyen işletmelerin güvenilir ve kurumsal bir çizgide olmaları gereklidir. Kurumsal firmalara güven duymakta olan kullanıcılar ürünün fiyatı yüksek de olsa güvenerek satın alır. İletişim hizmetleri, şeffaflık ve kurumsallığın yüksek olması durumları prestij fiyatlandırma yönteminin önemli belirleyicileridir.

  • Olumlu Marka İmajına Sahip Olabilme

Daha yüksek fiyatlara sahip ürünlerin desteklenmesinde en önemli unsurlardan birisi de şirketinizin olumlu imaja sahip olabilmesidir. Markanızın olumlu imaja sahip olabilmesi tüketicilerde markanıza karşı olumu izlenimler oluşturacağından, ürünleriniz yüksek fiyatlara sahip olsa bile satın alma oranlarının yüksek olmasını sağlayacaktır.

  • Tutarlı Fiyatlandırma Yapabilmeye Özen Gösterme

Ürünlerin kalitesini yüksek fiyatlı olması gösterir ancak tutarlı fiyat politikası ile hareket etmek oldukça önemlidir. Müşteriler tutarlı olmayan fiyatlandırmalar gördüğünde hızlı bir şekilde başka markalara yönelecektir. Müşteri kaybetmek istenmiyorsa müşterileri çekebilecek tutarlı özendirme ve indirimlerden yardım alınabilir. Tutarlı fiyatlandırma yapabilen firmalara müşteriler güven duyacağından satın alma işlemini de gerçekleştirecektir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *