«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Marka Sloganları

Marka Sloganları

2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

Markalaşmak, marka olmak şirketlerin müşteri gözünde ve piyasadaki  başarısını göstermektedir. Şirketler ancak markalaşarak geniş kitlelere ulaşabilmekte, kazançlarını artırıp, müşterileri ile bağ kurabilmektedir. Markalaşma ve marka olmanın en önemli öğelerinden biri de marka sloganı oluşturmaktır. Şirketlerin geleceğe yönelik emin adımlar atabilmesini sağlayan en önemli gizli anahtar ise başarılı bir marka sloganı ile gerçekleşebilmektedir.

Marka Ne Demektir?

Marka, bir işletmenin hizmet veya mallarını başka bir işletmenin hizmet veya mallarından ayırt edebilmeyi sağlayan isim olarak bilinmektedir. Marka şirketlerin kurumsal kimliklerinin ve şirketin özünün en önemli yansıtıcısıdır. Marka; sayılar, harfler, şekiller, sözcükler malların ambalajları veya biçimleri gibi çizimle görüntülenen ya da benzer şekilde ifade edilen, baskı yolu ile yayınlan materyallerdir. Marka, isminden ve logosundan sonra sloganı ile akılda kalabilmektedir. Bu sebeple bir markanın en önemli unsuru sloganıdır.

Değişik, telaffuzu kolay, akılda kalıcı, basit ancak anlamlı olan bir marka sloganı; büyük marka sahiplerinin kalabalık pazarlarda hizmetleri, ürünleri veya şirketleri ile var olabilmeleri için en önemli unsurlarıdır. Firmalar pazarlama veya satıştan önce, müşterilere dokunabilecek, hatırlayabilmelerini sağlayabilecek bir marka adı ve markalarına ait sloganı bularak işe koyulmalıdır.

Slogan Ne Demektir?

Slogan, hedef kitlede yer alan kişileri belirli bir ürün veya markaya çeken akılda kalıcı ve basit ifadedir. Bulacağınız etkili bir marka sloganı marka adınız ve logonuz ile birlikte başarılı bir pazarlamanın en önemli bileşeni olarak bilinmektedir. Kullandığınız sloganlar işletmenizin amacını açıklayan kalıcı ifadelerdir. Sloganlar her daim marka adınızla beraber kullanılır ve marka kimliğinizin en önemli vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu sebeple marka sloganlarınızı en az markanızın ismi kadar profesyonelce ve özenli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Marka Sloganı Bulma

Marka haline gelmek ve markalaşmak bir şirkete kazandırılmakta olan kimlik olarak bilinmektedir. Bir ürünün işlevleri, değerleri, tasarımı, renkleri, sembolü, sloganı ve ismi ile bir bütün olarak oluşturulan kimliktir. Markalaşmanı gerçekleşmesini sağlayan öğeler birbirleriyle ilişkili ve çok çeşitlidir. Bu sebeple markalaşmaya doğru ilerleyen şirketlerin öncelikli olarak ‘ben kimim’ sorusunun cevabını vermesi gerekmektedir.

Markalaşmaya doğru ilerleyen şirketlerin işe koyulmadan önce kendilerine şu soruları sormaları gerekmektedir.

 • Markanızın var olma amacı nedir? (Amaç)
 • Gelecekteki hedefleriniz nelerdir? Nasıl bir gelecek hedeflemektesiniz? (Vizyon)
 • Ne olduğunuz, sunacaklarınız ve markayı oluşturma amacınızın nedeni ne? (Misyon)
 • Değerleriniz ve şirket kültürünüz nelerdir? (Değerler)

Öncelikle bu soruları mutlaka kendinize sorarak işe başlamanız en doğrusu olacaktır.

Marka Sloganı Nasıl Özelliklere Sahip Olmalı?

Markaya ait akılda kalabilecek sloganların oluşturulması için somut kurallar yer almasa da sloganınızda bulunması gerekli olan bazı temel özellikler bulunmaktadır.

 • Slogan kısa olmalı

Kişilerin odaklanma süreleri kısa olduğundan sloganlarınızı kısa tutmanız, hedef kitlelerinizde bulunan kişilere bilgilerinizi kolay aktarmanız konusunda etkili olabilecek ve ayrıca hedef kitlenizin sıkılmasına engel olacaktır.

 • Slogan net ve anlaşılır olmalı

Başarıya ulaşmış olan marka sloganları incelendiği zaman hem marka kimliği hem de hizmet ve ürünlerin basit ve açık bir şekilde anlatılmış olduğu görülmektedir. Amaç hedef kitlenizde yer alan kişilerin karmaşadan uzak şekilde markanızın amacını anlıyor olabilmesi gerekmektedir.

 • Slogan güçlü olmalı

Marka sloganının başarılı olabilmesi için kullandığınız dilin oldukça güçlü olması gerekmektedir. Verilen mesajın gerektiği kadar güçlü olduğu kadar kullanılan dilin de güçlü olması gerekmektedir.

 • Slogan akılda kalıcı olmalı

Marka sloganlarının başarılı olabilmesi için en önemli unsur sloganın akılda kalıcı olmasıdır. Güçlü ifade ve kelimelerin yanı sıra karmaşadan uzak ve basit olması sloganınızın hem akılda kalıcı hem de güçlü olmasını sağlayacaktır.

 • Slogan basit düşünülmüş olmalı 

İşletmenizle ilgili söylemek isteyeceğiniz çok fazla cümle olabilir. Bu cümleleri doğru süzgeçten geçirerek en doğru olan mesajı vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle basit ama doğru sloganız bulmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *