«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Kurumsal Halkla İlişkiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurumsal Halkla İlişkiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

Kurumsal halkla ilişkiler, kamular ve kuruluşlar arasında karşılıklı ilişkiler kuran ve faydalar sağlayan sistematik süreçlerin geneline verilen addır. Bir kuruluşun kamuoyuyla iletişimi de halkla ilişkiler olarak tanımlanabilir.

Halkla İlişkiler Ne Demektir?

Halkla ilişkiler, şirketlerin itibarlarını artırmak adına yapılan medya stratejileridir. Halkla ilişkiler tüm ölçekli işletmeler için ihtiyaç duyulan sistematik bir süreçtir.

Kurumsal halkla ilişkiler ise, şirketlerin kurumsal itibarlarının korunabilmesi için gerekli olan süreçleri içerir. Şirketleri geleceğe taşıyacak olan önemli adımların atılabilmesi halkla ilişkilerin kurumsal bir şekilde yürütülmesine bağlıdır. Kurumsal halkla ilişkiler bölümü medyanın iletişim noktasını oluşturur. Bir halkla ilişkiler çalışanı, açıklama ya da bilgi isteyen bir e-posta veya arama aldığı zaman, konuyu araştırarak uygun bir cevap hazırlamakla görevlidir. Gerekli olan bazı durumlar karşısında  şirket sözcüsü olarak hareket eder.

Kurumsal Halkla İlişkilerin Tanımı

Kurumsal halkla ilişkiler uzmanı, kuruluşların ve şirketlerin halkın kendilerine bakışını şekillendirmesi konusunda yardım eder. Halkla ilişkiler, bir şirketin imajını oluşturarak kalıcı bir hale getirebilmek için yürütülmekte olan taktiklerin bütünü olarak tanımlanabilir. Bu taktiklerin en önemli araçları medyadır.

Kurumsal Halkla İlişkilerin İşlevleri

Kurumsal halkla ilişkilerin pek çok işlevi yer alır. Medyada şirketi dinamik tutma, şirket içi kurumsal iletişimi sağlayabilme, zor durumların hassasiyetle atlatılabilmesini sağlayabilme, şirket itibarı oluşturabilme, krizlere tepki verebilme gibi birçok sorumluluk ve görevleri bulunur. Halkla ilişkiler çalışanlarının işlevleri ise; basın bültenleri ve basın toplantısı hazırlamak, etkinlikleri organize etmek, reklamları koordine edebilmek, sosyal medya stratejilerini belirleyebilmek, şirketin hikâyesini anlatabilmek, şirketin başarılarını, ürünlerini ve amaçlarını paydaşlar ve medyayla paylaşmak olarak açıklanabilir.

Bazı şirketlerde halkla ilişkiler bölümü, çalışanlar ile iç iletişimi de yürütmeyi tercih etmektedir. Markalaşma kurumsal halkla ilişkiler bölümünün ilgi alanı içerisinde yer alır. Markalaşma, bütün şirket malzemelerinin ve iletişimlerinin tutarlı bir mesaja ve temaya sahip olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple kurumsal iletişim uzmanları açısından markalaşma oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kurumsal halkla ilişkiler bölümü;

  • Şirketlerin paydaşları ile iletişim kurabilmesine yardım eder.
  • Halkla ilişkiler bölümü çalışanları, şirketin markasını yönetmekten basın bültenleri yazmaya kadar değişik görevlerde yer alır.
  • Kurumsal halkla ilişkiler, hızlı olma çabasındadır ve halkla ilişkiler uygulayıcıları değişmekte olan önceliklere hızlı şekilde uyum sağlayabilmeye özen göstermelidir.

Kurumsal Halkla İlişkilerin Özellikleri

Kurumsal halkla ilişkiler, bir şirketin şirket içiyle ne şekilde iletişim kurduğu, medya ve hedef kitle ile ilgilenen alandır. Şirketten haberler, hangi konunun öne çıkarılması gerektiği, medyaya verilecek olan mesajlar ve şirket dili gibi birçok konuda çalışmalar yapan kurumsal halkla ilişkiler, şirketin itibarını korumakla da görevlidir.

Ürün tanıtımları, röportajlar, basın bültenleri, basın toplantıları; halkla ilişkiler ve medyanın oldukça büyük bir kısmını oluşturur. Ayrıca sunumlar, billboardlar, broşürler ve afişler gibi birçok aracı da içerir. Medyada yer alan olumsuz haberlerin olumlu hale dönüştürülebilmesi için bu araçlar oldukça gereklidir.  Rakiplerinden daha fazla konuşulmak, medyada en güçlü şekilde yer almak, olumsuz olan haberleri olumluya çevirebilmek kurumsal halkla ilişkilerin özellik ve görevleri arasında yer alır.

Haber bültenleri, sosyal medya taktikleri, e-posta pazarlama benzeri araçlar yardımıyla müşteriye dokunabilme hedeflenir.

Şirketlerin itibarlarında meydana gelen bir dalgalanma veya zedelenme gibi durumlarda kurumsal halkla ilişkilerin bu süreçleri nasıl yönetebileceği oldukça önemli bir rol oynar. Meydana gelebilecek olan bir kriz anında sorumluluk kurumsal halkla ilişkiler bölümüne aittir. Kurumsal halkla ilişkiler uzmanlarının oluşabilecek kriz anlarının üstesinden gelebileceği farklı senaryolarının mutlaka bulunması gerekir.  

Kurumsal halkla ilişkiler, kuruluş ya da şirketiniz için gelecekte daha başarılı olabilmenize yardımcı olabilecek olumlu imaj oluşturabilmenize yardım eder. Halkla ilişkiler, bir hizmet ya da ürün satabilmekle alakalı değil, sizden tekrar yeniden satın alabilecek ve kar oranınızı artırabilecek olan tüketicinizin aklında kalıcı bir etki yaratabilmektir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *