«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Kitlesel Pazarlama Ne Demektir?

Kitlesel Pazarlama Ne Demektir?

E-ticarette Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

Tüketicilerin oldukça büyük bir bölümünü çekmeye yönelik olan strateji türüne kitlesel pazarlama denilmektedir. Niş değişiklikleri görmezden gelerek çok fazla sayıdaki potansiyel müşterilere hitap edebilmeyi amaç edinmektedir. Kitlesel pazarlama stratejilerinde ürün için en yüksek maruz kalma elde edebilmek adına düşük fiyatlarla yüksek satış hacmine odaklanma hedeflenmektedir.

Kitlesel pazarlamada hedeflenen bir grup yerine bütün pazara hitap edilmektedir. Kitlesel pazarlama tekniklerinde olabildiği kadar geniş kitleye ulaşabilmek için kitle iletişim araçları ve kitle dağıtımı kullanılmaktadır. Kitlesel pazarlama en fazla sayıdaki potansiyel müşterilere reklam verebilmeyi hedefler.

Kitlesel pazarlama kısaca; daha yüksek sayılarda satış elde etmek ve en yüksek marka görünürlüğünü elde edebilmek adına ürünleri daha düşük fiyatlara satmaya ve daha geniş bir piyasada faaliyet gösterme anlamına gelmektedir.

Kitlesel pazarlama nedir denildiğinde;

 • Bir ürünü mümkün olabildiğince çok daha fazla kişiye satabilme niyeti ile yapılan pazarlama türüne kitlesel pazarlama denilmektedir.
 • Merkez noktası toplu olan satışlardır. Sadık müşterilere sahip olma, müşterilerle ilişki kurabilme tarzındaki hedefler genel olarak ikinci plandadır.
 • Geniş kitlelere hitap eden pazarlama teknikleri uygulanmaktadır.
 • İşletmeler açısından toplu pazarlama, sadece çok sayıdaki düşük kaliteye sahip müşteri adayları oluşturabilmeye hizmet edecek niteliktedir.

Kitlesel Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Kitlesel pazarlama kendi içerisinde birçok özelliğe sahip nitelikte bir pazarlama yöntemidir. Kitlesel pazarlamanın bazı özellikleri şunlardır:

 • Kitlesel pazarlama oldukça büyük tüketici gruplarını hedeflemektedir.
 • Kitle pazarlamasında yaygın bir şekilde kitle iletişim araçları kullanılmaktadır. Bunların arasında dijital pazarlama, sosyal medya, basılı yayınlar ve televizyon teknikleri yer almaktadır.
 • Kitle pazarlamasında oldukça geniş bir hedef kitleye hitap edildiği için basit, genel ve herkesin anlayabilecek olduğu bir reklam dili tercih edilmektedir.
 • Duygulara hitap etme ve kişileri harekete geçirebilme gibi taktiklere yer verilmektedir.
 • Marka hatırlama ve marka oluşturma gayretlerinde piyasaya yeni teklif sunabilme amacıyla kullanılmaktadır.
 • Kampanya ve reklam stratejileri satın aldırabilmeye yönelik pazarlama yöntemidir.

Kitlesel Pazarlama Avantajları

Kitlesel pazarlama yöntemlerinin sahip oldukları en büyük avantajlardan birisi küçük işletme pazarlama stratejilerine göre daha az maliyetlerle daha çok kitlelere ulaşabiliyor olmasıdır.

 • Bir şirket kitlesel pazarlama kullanmak istediğinde, dağıtmış olduğu her reklam çeşitli kanallara gönderilerek binlerce veya milyonlarca müşteriye ulaşabilme imkânına sahiptir.
 • Çok kanallı pazarlama stratejisiyle çalışmakta olan kitlesel pazarlama, çok kanaldan tek mesaj ve reklam mantığı ile ilerlemektedir. Kitlesel pazarlamaya en iyi örnek olarak televizyon reklamları gösterilebilmektedir.
 • Kitlesel pazarlamayı kullanmakta olan şirketler hizmet ve ürünlerini daha az maliyetle üretebilmektedir. Toplu ve genel satışa yönelmiş olduklarından niş pazarlama ürünlerine göre maliyetleri daha da az olabilmektedir.
 • Kitlesel pazarlama tekniklerini kullanıyor olmanın diğer bir avantajı ise marka bilinirliğinin bulunuyor olmasıdır. Birçok büyük marka kitle pazarlama reklamlarından yararlanmaktadır.

Kitlesel Pazarlamanın Dezavantajları

Kitlesel pazarlama, büyük şirketler açısından başarılı olsa da pazardaki değişiklikler sebebi ile bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Kitle pazarlama teknikleri küçük ve orta ölçekli şirketler için etkili olmayabilmektedir. Bu tür işletmelerin hedef kitleyi temel alan niş pazarlama tekniklerine yönelmesi daha etkili sonuçlar oluşturabilecektir.

Kitlesel pazarlamanın başka bir dezavantajı da kitlesel pazarlama tekniklerinin büyük bir pazarda yer alan herkesi bir hizmet ya da ürünle memnun edebilmeyi hedefliyor olması ve onlara çok daha iyi hizmet sunabilmek için küçük grupları hedeflemekte olan başka şirketlerce zorlanabiliyor olmasıdır.

Kitlesel Pazarlama Örnekleri

Kitlesel pazarlama örnekleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Hijyen ürünleri, kozmetik ürünler, deterjan markaları ve telekomünikasyon operatörleri genel olarak kitlesel pazarlama tekniklerini kullanmayı tercih etmektedir.

Kitlelere hitap etmekte olan pazarlama ürünleri dikkate alındığında; belirli hizmet türleri, dayanıklı tüketim ve hızlı tüketim ürünleri gibi belli başlı sektörlerde kitlelere yönelik pazarlama teknikleri daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *