«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere 5 Tavsiye

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere 5 Tavsiye

E-ticarete Atılmak İçin İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

Kendi işini kurmak pek çok kişinin hayalleri arasında bulunmaktadır. Günümüz koşullarında sabit ücretle çalışmak istemeyip kendi işini kurmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe yükseliş göstermektedir. Bazıları var olan işletmelere ortak olarak kendiişlerini yapmayı tercih ederken bazı kişilerde sıfırdan bir iş kurmayı tercih edebilmektedir.

İş kurmak isteyen kişilerin sıfırdan iş kurarak başarılı olabilmeleri için bazı kuralları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin gerekli olan 5 tavsiyeyi göz önünde bulundurması kendi açılarından oldukça önem taşımaktadır.

İş Planı Hazırlama

Sıfırdan iş kurarak kendi işini yapmak isteyen kişilerin öncelikle önem vermeleri gereken unsurların başında iş planı yapmaları konusu yer almaktadır.

İşletmelerin gelecekte yer alan hedeflerini ve bu hedeflere ulaşabilmeleri için uygulayacak oldukları stratejilerin belirlenmiş olduğu belgelere iş planı adı verilmektedir. Genel olarak bir iş planı işletmelerin hedef kitlelerinde işletme yapısı, şirket kuruluşu, hedef ve amaçları kapsamış olduğu gibi işletmelerin hedef kitlelerinde bulunan kişileri belirleyebilmelerini kolaylaştırmakta ve bununla birlikte rakiplerini daha yakından tanıyabilmelerine yardımcı olabilmektedir.

Girişimcilik iş planı hazırlayacak olan kişilerin dikkatli olmaları gereken bazı hususlar yer almaktadır;

 • İlk önce şirket kuruluşlarını süreçleri hakkında bilgi vermeleri gerekmektedir.
 • İşletmelerin faaliyetlerini gösterecek oldukları sektör istatistiksel bilgilerden faydalanılarak belirlenmiş olmalıdır.
 • Bir e-ticaret iş planı hazırlayacaksanız satacağınız hizmet ve ürünler mutlaka iş planı içerisinde bulunmalıdır. Ayrıca faaliyet göstermek istediğiniz sektörde yer alan rakiplerinize ait analizlerde iş planınız içerisinde bulunmalıdır.
 • Yeni girişiminizi ne üzerine yapacak olduğunuza karar verdikten sonra işletmenize ait kuracak olduğunuz internet sitenizin türüne karar vermiş olmanız gerekmektedir.
 • İş planınızda hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabileceğiniz sosyal medya platformlarına karar vermeli ve hedef kitlenize ulaşabilmek için nasıl bir yol izleyeceğinizin yer alması gerekmektedir.
 • İşletmenizin aylık, haftalık, günlük olarak hizmet verme ya da satış yapma sayısı belirlenerek işletmenizin hedefleri arasında bulunmalıdır.

Şirket Kurmadan Önce KOSGEB Eğitimleri Alma

Kendi işlerini kurmak isteyen kişiler çok az bir sermayeyle işlerini kurmaktadır. İş kurabilmek için gerekli olan sermaye işin kurulacak olduğu şehirlere ve sektörlere göre değişiklikler göstermektedir. Genel olarak başlarda az miktardaki sermayeler ile işe başlayan kişiler sonrasında devlet desteklerinden ve hibelerinden faydalanarak işlerini büyütebilme fırsatı yakalayabilmektedir.

KOSGEB, sıfırdan iş kurarak kendi işlerini yapmak isteyen girişimcilerin yararlanabilecek oldukları geleneksel ve ileri girişimcilik sertifika programlarıyla girişimcilerin işletme yönetimleri hakkında bilgi alabilmeleri sağlayabilecek eğitimlere yer vermektedir. Bu eğitimleri başarılı şekilde tamamlayabilen kişiler geleneksel ve ileri girişimcilik sertifikası almaya hak kazanırlar. Sertifikalarını alan kişiler iş kurarken veya işlerini büyütürken KOSGEB tarafından verilmekte olan destek ve hibelerden yararlanabilmektedir.

Alanınızda Uzmanlaşmaya Özen Gösterme

Kendi işlerini kurmak isteyen girişimcilerin iş kurmak istiyor oldukları sektörle alakalı eğitimler alarak alanında uzmanlaşmaları gerekmektedir. Girişimcilerin ücretli veya ücretsiz olarak alabilecekleri pek çok eğitim yer almaktadır. Kendi işlerini kurmak isteyen kişilerin ;

 • SEO,
 • Dijital Pazarlama Taktikleri,
 • Sosyal Medya Pazarlamaları,
 • Facebook ve İnstagram Reklamcılıkları

Benzeri alanlardaki eğitimlere katılmaları bu alanlardaki konular hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlayacaktır.

Yeni İş Fikirlerine Açık Olabilme

Kendi işinizi kurarak başarılı olabilmeyi amaçlıyorsanız yeni iş fikirlerini araştırırken farklı görüşlere de açık olmanız oldukça önemlidir. Bu sebeple araştırma yapma aşamasında karşınıza çıkacak her türlü fikri değerlendirmeye ve araştırmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde kendi işinizi kurarak başarılı olabilirsiniz.

Stoksuz Satış Yapmayı Deneme

Yeni iş kurabilecek sermayeyi karşılayabilecek gücünüz yoksa Dropshipping yöntemiyle internetten satış yapmayı deneyebilirsiniz.

Dropshipping yöntemi, iş kurmak için sermayesi olmayan kişilerin e-ticaret siteleri üzerinden değişik tedarikçilerin ürünlerini satabildikleri iş yöntemidir. Sermayesi olmayan ve sıfırdan iş kurmak isteyen kişiler dropshipping yöntemiyle gerekli olan sermayeyi en aza indirerek internet üzerinden satış yapabilirler.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *