«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Kaliteli İçerik Üretimi Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Kaliteli İçerik Üretimi Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

İçerik, herhangi bir konunun hakkında fikir ve bilgi vermek amacıyla oluşturulan görsel ve yazılı anlatım yöntemlerinden faydalanarak hazırlanan düşüncelere denir. Markaların hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek, bu kişilerle etkileşimde bulunabilmek ve kar edecekleri müşteri aksiyonları oluşturabilmek amacıyla üretim ve dağıtımının yapıldığı pazarlama türüne içerik pazarlaması denilir.

Ticari faaliyet göstermekte olan tüm markalar hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek amacıyla içerik pazarlaması çalışmaları yürütmektedir. Markaların yapmış oldukları içerik pazarlaması çalışmalarının başarı gösterebilmesi için en önemli unsur kaliteli içerik üretimine gereken özeni göstermeleridir.

Kaliteli İçerik Ne Demektir?

Kaliteli içerik üretimi demek, markaların hedef kitlesinde bulunan kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek doğrultuda içerik üretmesidir. Kaliteli içeriklerde en önemli unsur tasarımmış gibi gözüküyor olsa da aslında kaliteli içeriğin en önemli unsuru içeriğin sağlamış olduğu yarardır.

Kaliteli içerik üretimlerinin gerçekleştirilebilmesi için linklemeler, içerik içerisinde video ve görsel kullanımı, içerik ve başlık formatı, anahtar kelime analizi ve hedef kitle analizine özellikle önem verilmesi gerekir.

Kaliteli İçerik Üretimi Niçin Önemlidir?

Kaliteli içerik üretimiyle markalar pek çok avantajlardan yararlanırken rakipleriyle de kolay şekilde rekabet edebilmelerine yardımcı olur. Kaliteli içerik üretimiyle markalar:

 • Google, Yandex benzeri arama motorlarında daha görünür olur.
 • Hedef kitlelerinde bulunan tüketicilere değişik alanlardan ulaşabilme olanağı yakalar.
 • E-ticaret sitelerine ve kurumsal web sitelerine daha çok ziyaretçi çekebilir.
 • Marka bilinirliklerini daha da artırır.
 • Rakipleriyle kolay şekilde rekabet edebilme imkânı bulur.

Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen markalar içerik üretimlerine özellikle de kaliteli içerik üretimlerine özen göstermelidir.

Kaliteli İçerik Nasıl Üretilmektedir?

Kaliteli içerik üretimi aşamasında en fazla önem verilmesi gerekli olan unsur, üretilmiş olan içeriklerin okuyucuya bir bilgi katıyor olmasıdır. Bu sebeple kaliteli içerik üretimlerinde dikkat edilmesi gerekli olan önemli unsurlar yer alır.

 • Hedef kitle analizleri,
 • Rakip analizleri,
 • Anahtar kelime analizleri,
 • İçerik oluşturma aşaması,
 • İç linklemeler,
 • Görseller

Bu unsurlar kaliteli bir içerik üretebilmek için gerekli olan en önemli unsurların başında yer alır. Bu sebeple işletmelerin içerik üretme süreçlerine önem vermeleri ve özenle içerik üretimlerini gerçekleştirmesi gerekir.

Hedef kitlesi analiz etme

İçerik üretime ve içerik pazarlamasına başlamadan, markaların öncellikle hedef kitlerinin analizini yapmaları gerekir.

Hedef kitle, markanın tanıtım ve reklam çalışmaları aracılığıyla ulaşmayı hedeflediği kar edebileceği aksiyonlar gerçekleştirebilecek topluluğa denir.

İçerik üretimine geçmeden önce hedef kitlesinin analizi yapılarak markanın hedef kitlesinde bulunan kişilerin daha çok ne tür konular hakkında araştırmalar yaptıklarını, daha çok hangi anahtar kelimeleri kullanmış olduklarını görmenizi sağlar. Bu analiz sayesinde, hedef kitlenizde bulunan kişileri yakından tanırken, ne çeşit içerikler üretmeniz gerektiği konusunda da bilgi sahibi olursunuz.

Rakipleri inceleme

Ticari faaliyetler göstermekte olan tüm işletmelerin aynı alanda faaliyet gösteren rakipleri yer alır. İçerik üretimi şamasına geçmeden önce rakiplerin incelenmesinin gerçekleştirilmesi aynı hedef kitlesine ulaşmak istemekte olan rakiplerinizin içerik üretim aşamalarında;

 • Hangi konularda içerik yazdıkları,
 • Hangi anahtar kelimelere daha çok önem verdikleri,
 • Backlinklerini nasıl aldıkları,
 • Ne çeşit içerikler ürettikleri

Tarzındaki konular hakkında bilgi almanızı sağlar. Rakip analizi yapmış olmak içerik üretimi ve pazarlaması aşamalarında rekabetçi strateji yaratabilmenize yardım eder.

Anahtar kelime analizi yapma

Kaliteli içerik üretimi için anahtar kelime analizlerine de önem vermek gerekir. Genel olarak internette bir konuyu araştırmak isteyen kişiler ile hizmet ve ürün aramakta olan kişiler aramalarını her zaman arama motorlarında belli bir anahtar kelime ile gerçekleştirir. Be sebeple içerik üretimi gerçekleştirirken içerikleriniz içerisinde anahtar kelimeler bulundurmanız hedef kitlenizde bulunmakta olan, hizmet veya ürün arayan ya da herhangi bir konunun hakkında bilgi almaya çalışan kişilere daha kolay şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *