«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. İş Analizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İş Analizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

Her marka işlerini geliştirebilmek amacıyla belirli dönemlerde yaptıkları işleri analiz etmelidir. İş analizleri ile işletmeler iş planlarıyla ilgili sorunları ve gereksinimleri kolaylıkla kontrol edebilir. Yani iş analizi ile markaların işlerini ayrıntılı bir şekilde incelemeleri mümkün olur.

İş Analizi Ne Demektir?

İş analizi, bir işin planında karşılaşılacak sorunları belirleyebilmek ve sorunlara çözüm üretilmek ya da iş planının gereksinimlerini analiz edebilmek amacıyla yapılan analizlerdir.

Markalar iş analizleri sayesinde işlerinin durumlarını, işlerini geliştirebilmek için gereksinimlerini ve karşılaşabilecek oldukları problemlerin tespit edilebilmesi ve geliştirilebilmesi amacıyla kararlar alabilir.

İş Analizinin Önemleri Nelerdir?

İş analizi, işletmede yapılacak olan veya yapılan işlerin doğru, sağlıklı ve etkili şekilde yapılabilip yapılamadığını göstermekte olan çalışmalardır. İş analizleri genel olarak bilimsel yöntemlerden yararlanarak yapılır.

 • Gereksinimleri belirleyebilmek,
 • Gereksinimleri karşılayabilmek,
 • Sorunlara çözüm üretebilmek,
 • İşin etkisini artırabilmek,
 • Başarıya ulaşabilmek,
 • Objektif olan ölçümleme çalışmaları yapabilmek,

İş analizler için yapılan çalışmalar arasında yer alır.

İş Analizinde Kullanılan Yöntemler Hangileridir?

İş analistleri genel olarak iş analizi gerçekleştirirken bazı bilimsel araştırma yöntemleri tercih ederek hareket eder.

 • Anket çalışmaları,
 • Mülakatlar,
 • Gözlemler,

Analistlerin iş gereksinimlerini incelemek, tanımlamak ve yönetim yapmak için kullandıkları tekniklerdir.

Anket: Herhangi bir konu hakkında bilgiler toplamak ve kişilerin konuyla alakalı düşünce ve duygularını anlayabilmek amacıyla soru listeleriyle bilgi topladıkları yöntemdir.

Mülakat: araştırmanın yapıldığı konuyla ilgili bilgi edinebilmek için kişiler ile yüz yüze görüşülerek hazırlanmış olan soruların kişilere yöneltilmiş olduğu bilimsel yöntem olarak bilinir.

Gözlem: bilgiye ulaşmak amacıyla belirli kayıt yöntemleri ve takip metotlarıyla kişierin dikkatli şekilde izlenmiş olduğu araştırma metodudur.

Anket, mülakat gözlem metotlarından,  iş analistleri genellikle anketler yardımıyla araştırmalarını yaparlar. Anketler kolay araştırma yöntemi olarak bilinse de analiz süreçlerinde doğru bilgiye ulaşılabilmesini zorlaştırmakta ve maliyetlerin artmasına sebep olmaktadır.

Pek çok firma sadece bir araştırma yöntemini tercih ederek araştırmalarını yaparken, bazı firmalar birden fazla araştırma yöntemi kullanmayı tercih edebilmektedir.

İş Analizi Araçları Hangileridir?

İş analizi aşamasında kullanılacak pek çok araç yer almaktadır. Ancak her bir aracın kullanım alanı birbirinden değişiktir.

 • Visure,
 • IBM rational,
 • BPMN,
 • Advanseez,
 • LucidChart,

İş analizi araçlarından en fazla kullanılanlarıdır.

Visure: İş analizi araçlarından biri olup iş analizlerini kolaylaştırır. Sekiz değişik kalite göstergesine göre gereksinimleri yönetmek, izlemek ve tanımak için kullanılabilecek bir araçtır.

IBM Rational: Bu araç 1981 senesinde piyasaya sürülmüştür. Gereksinimleri yönetmek, tanımak ve izlemek için kullanılan araçlardandır.

BPMN: Grafiksel bir gösterim aracı olup genel olarak iş süreçlerinin belirlenmesinde kullanılır. iş süreçleri belirlenirken modellemeler yapmaya imkan sağlar.

Advensez: Ortak çalışma araçlarındandır. Yapılan stratejik planlamalarla verimliliğin artırılmasına yardımcı olur.

Lucid Chart: verimliliği artırmak ve işbirliği yapmak için kullanılan iş analizi araçlarındandır.

Bazı İş Analizi Teknikleri

İş analizi yapmak isteyen kişilerin kullanacağı bazı analiz yöntemleri bulunur. Her analiz tekniğinin amacı farklılık gösterebilir.

İş analizi çalışma ve yöntemlerinden bazıları:

 • Pestle analizi,
 • Catwoe analizi,
 • Most analizi,
 • Swot analizi,

Pestle Analizi

İş analizi yapmak isteyen iş analistlerinin makro ve mikro faktörlerini tanımlamalarını ve değerlendirmelerini sağlamakta olan analiz çeşididir. Genel olarak farklı ülke pazarında giriş yapabilmek ve pazarda satış yapabilecek işletmelerce kullanılan analiz yöntemidir.

Catwoe Analizi

Bu analiz türünde genel olarak analistler problemlere ve sorunlara odaklanır. Sorunlu sistemlerin çözümü için kullanılır. İşletmelerin istekleri için yaratmış olduğu kontrol listeleridir. Bu analiz ile markalar problemlerini tespit edebilmekte ve problemlere çözüm önerileri üretmektedir.

Most Analizi

Firmaların performanslarını geliştirmek ve mevcut konumlarını belirlemek için kullanmış olduğu analiz yöntemidir.

Swot Analizi

İş analizleri teknikleri arasında önemli bir yöntemdir. Markaların, güçlü yönlerinin, zayıf yönlerinin, risklerinin ve fırsatlarının analizini kapsayan tekniktir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *