«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

İnternetten Hangi Ürünleri Satmalıyım?

İnternetten alışveriş yapmak istemekte olan kişilerin büyük bir çoğunluğu internetten alışveriş yapmanın güvenilir olmadığını düşünmektedir. İnternetten alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin internet alışverişlerinin güvenli olmadığını düşünmelerinin sebeplerinin arasında e-ticaretin henüz yeni bir sektör olarak görülmesi ve daha önce güvenli olmayan alışveriş sitelerinden alışveriş yapanların deneyimleri yer almaktadır.

Gerçekte ise fiziksel bir mağazadan alışveriş yapmak ile internetten alışveriş yapmak arasında pek bir fark yoktur. Hem marka itibarlarını koruyabilmek hem de müşterilerinin güvenli alışveriş deneyimi yaşayabilmeleri için e-ticaret firmaları sitelerindeki güvenlik önlemlerini artırmaktadır. Alınan bu önlemler sayesinde tüketiciler internetten güvenli alışveriş yapabilmektedir.

Güvenli Alışveriş Ne Demektir?

Güvenli alışveriş, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin kredi kartı kullanarak yaptıkları ödemelerde kart sahiplerini korumak amacı ile bankalar ile çalışmalarına verilen addır.

Güvenli alışveriş ile müşterilerin kart bilgileri şifrelenerek alışveriş süreleri anahtarlar yardımıyla sürdürülmektedir. Bu sistem aracılığı ile kart sahiplerinin cep telefonlarına bir kod gönderilmekte ve böylelikle kart sahibi kişinin haberi olmadan kredi kartının kullanılması engellenmiş olmaktadır.

Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılabilir?

e-ticaret sitelerinden güvenli alışveriş yapmak isteyen kişilerin güvenli alışveriş yapabilmeleri için e-ticaret sitelerinde dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Bununla birlikte tüketicilerin kendi güvenliklerini de sağlayabilmeleri için alabilecekleri tedbirler bulunmaktadır.

 • Sanal pos kullanımları
 • 3D Secure Sistemi
 • SSL Sertifikaları

Güvenilir e-ticaret sitelerinde yer alan ve e-ticaret ortamında güvenliği artıran öğelerdendir. Ayrıca internetten güvenli alışveriş yapmak isteyecek kişilerin;

 • Sanal kart kullanımı yapması,
 • Araştırmalar yapmış olması,
 • Ödeme işlemlerini kendilerine ait bilgisayarları üzerinden yapmaları

Gerekmektedir. Böylelikle tüketiciler e-ticaret siteleri üzerinden güvenilir olarak alışveriş yapabilme imkânına sahip olabilecektir.

E-ticaret Sitelerinde Sanal Pos Kullanımına Dikkat Etme

Güvenilir olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken unsur sanal pos kullanımı olmalıdır.

Sanal pos, fiziksel pos makinelerine eş değer olan e-ticaret firmalarının kullandığı ödeme sistemlerine verilmekte olan addır. Sanal poslar e-ticarette güvenliği sağlamakta olan sistemlerdir. E-ticaret firmaları sanal pos uyumunu yapabilmek için belirli bankalar ve ödeme sistemleri ile çalışmalar yapmaktadır.

E- ticaret firmaları sitelerine sanal pos uyumu yapabilmek için çalışmış oldukları kuruluşların istedikleri belirli unsurları tamamlamaları gerekmektedir. Mesela sanal pos uyumu yapabilmeleri için e-ticaret firmalarının ödeme sistemleriyle bir sözleşme yapması gerekmektedir.

Eğer güvenilir bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak istiyorsanız firmanın sanal pos kullanıp kullanmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

3D Secure Sistemine Önem Verme

E- ticaret firmaları üzerinden güvenli alışveriş yapmak için yapmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da 3D Secure sistemidir. 3D Secure sistemi, banka kartı ve kredi kartı ilen yapılmakta olan alışverişlerde güvenliğin artıran bir sistem olarak bilinmektedir. Alışveriş sonunda tüketicinin cep telefonuna bankası tarafından bir mesaj gönderilmekte ve bu mesajda yer alan kodun doğru şekilde yazılması sonucunda çekim işlemi tamamlanmaktadır.

Yani 3D Secure sistemi ile banka ve kredi kartı bilgileriniz korunarak güvenli alışveriş yapmanız gerçekleştirilmektedir. Eğer güvenilir olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilmeyi istiyorsanız internet firmasının 3D Secure sistemiyle ödeme alıp almadığına bakabilir ve bu sayede internetten güvenli alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

SSL Sertifikalarını İnceleme

Bir e-ticaret sitesinde yer alması gereken sertifika türlerinden biri de SSL sertifikalarıdır. SSL Sertifikaları, bilgilerinizin bazı şifreleme sistemleriyle korunmakta olduğunu gösteren sertifika çeşitleridir. Genel olarak SSL Sertifikaları;

 • Kişisel bilgileri,
 • Kredi kartı bilgileri,
 • Banka kartı bilgilerini

Koruyabilmek amacıyla tasarlanmıştır. İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapabilmeyi isteyen kişilerin bu sebeple alışveriş yaptıkları e-ticaret sitesinde SSL Sertifikasının olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Ayrıca bununla birlikte bulunmakta olan SSL Sertifikasının türünü inceleyerek e-ticaret sitesinin ne kadar güvenilir olduğuna karar verebilirsiniz. Böylece alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken hem kişisel bilgilerinizi hem kredi kartı bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *