«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Instagram Reels Rehberi

Instagram Reels Rehberi

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

Instagram reels, ınstagramın 2020 Temmuz ayında tanıtımını yaptığı, son zamanların en bilinen ınstagram özellikleri arasında yer almaktadır. İlk önce Brezilya’da denenmiş olan bu özellik Hindistan’da Tik Tok’un yasaklanması üzerine Hindistan’da da kullanılmaya başlamıştır.

2020 Ağustos ayından itibaren Istagram resmi olarak 50 ülkede Instagram Reels’i kullanılmak üzere piyasaya sürmüştür. İlk başlarda ınstagramın ana sayfasında tanıtılmış olan bu özellik sonrasında özel bir alan şeklinde ınstagramda kullanılmaya başlanmıştır. Tanıtım tarihinden günümüze kadar Instagram Reels milyarlarca kişi tarafından kullanılmıştır.

Instagram Reels Ne Demektir?

Instagram Reels özelliği, ınstagram kullananların ses ve efektler yardımıyla kısa videolar paylaşmalarını sağlamakta olan ınstagram özelliklerinden biri olarak bilinmektedir. Instagramın Reels videoları 15 ile 30 saniye arasında süren videolarıdır.

Instagram Reels özelliği, ınstagramın sunmuş olduğu son özellikleri arasında yer aldığı için ınstagramda reels paylaşımları daha yüksek oranda öne çıkmaktadır. Bu özellik ınstagramda daha fazla takipçiye ulaşmak veya daha çok tanınmak isteyen kişilerin ya da markaların pek çok avantajlardan yararlanmasına imkân sağlamaktadır.

Instagram Reels Özelliğinin Avantajları

Instagramın Reels özelliğinin hem ticari kullanımlarda hem de bireysel kullanımlarda sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır.  Bu avantajlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Instagramın Reels özelliği 15 ile 30 saniyeler arasındaki videoları paylaşmanızı sağlayan bir özellik olduğundan içeriklerinizi çeşitlendirmenize imkân sağlamaktadır
 • Instagramın reels videoları keşfet akışına daha çok çıktığından bu tarz video paylaşan işletme veya kişilerin daha çok kişiye ulaşabilmesini mümkün hale getirmektedir.
 •  Instagram reels özelliği sayesinde ticari faaliyet göstermekte olan işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay ulaşabilmekte hem de daha büyük hedef kitlelere ulaşabilmektedir.
 • Reels videolarında kullanılmakta olan sesler aracılığıyla daha çok kişiye ulaşılması mümkün olmaktadır.
 • Instagram’da reels videoları çekimi yaparken yapmış olduğunuz profesyonel çekimler sayesinde takipçi sayınızı yükseltmeniz daha kolay olmaktadır.
 • Eğer ticari faaliyetler göstermekte olan bir işletmeyseniz instagram reels özelliği, hizmet ve ürünlerinizi daha kolay tanıtabilmenizi mümkün hale getirmektedir.
 • Reels efektleriyle çekeceğiniz profesyonel videolar sayesinde hedef kitlenizde yer alan kişiler üzerinde profesyonel bir imaj oluşturabilirsiniz.

Instagram Reels Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagramın Reels özelliğinden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak bir ınstagram hesabının olması gerekmektedir. Hesabı olan kişilerin reels videoları çekmeleri için bazı basit adımları tamamlamaları gerekmektedir. Bu basit adımlar sonrasında kişiler Reels videolarını çekebilmektedir. Instagram’da Reels videoları çekmek istiyorsanız;

 • İlk olarak ınstagram hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Instagramın sağüst kısımında bulunan  + simgesine tıklamanız gerekmektedir. Bu simgeye tıkladığınızda karşınıza Hikaye, Gönderi, Reels Videoları canlı bölümleri çıkmaktadır.
 • Çıkan bölümlerden reels videoları bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Reels video kısmına tıkladığınızda ınstagram tarafından reels ekranına yönlendirileceksiniz.
 • Bu alanda istediğiniz türdeki reels videolarınızı çekerek takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Ayrıca ınstagrama giriş yapmayı sağladıktan sonra ekranınızı sola kaydırıp kameranızın açılmasını sağlamanız gerekmektedir. Alt tarafta bulunan hikâye, gönderi, canlı yayın ve reels bölümlerinden kaydırma işlemi yaparak reels bölümüne girerek ınstagram reels videolarınızı çekebilirsiniz.

Instagram’da Reels Videoları Nasıl Paylaşılabilir?

Instagram’da reels videonuzu çekme işleminizi tamamladıktan sonra ses, hız, efekt gibi ayarları yaptıktan sonra;

 • Ön izleme tuşuna basmanız gerekmektedir.
 • Ön izleme tuşuna bastığınızda ınstagram sizi reels videonuzu izleyebileceğiniz sayfaya yönlendirecektir.
 • Bu alanda reels videonuzu izledikten sonra ileri tuşuna basmanız gerekmektedir.
 • İleri tuşuna bastığınızda  ınstagram’da konu ekleme, kişi etiketleme, paylaşım seçenekleri, hashtagler,reels açıklaması gibi ayarların yer aldığı sayfadan düzenlemelerinizi yapmanız gerekmektedir.

Bu düzenlemelerin tümünü gerçekleştirdikten sonra paylaş kısmına basarak ınstagram reels videonuzun paylaşımını gerçekleştirebilirisiniz.

Instagram’da reels videonuzu paylaşırken açıklama kısmına videonuz ile alakalı etkileşimlerinizi artıracak metinler ekleyerek videonuzun daha çok kişi tarafından izlenmesini sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca hashtagleriden yararlanarak bir hashtag takip etmekte olan kişilere ulaşabilmeniz mümkündür.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *