«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Hedef Pazar Ne Demektir?

Hedef Pazar Ne Demektir?

E-ticaret Sektöründe Ödeme Yöntemlerinin Önemi

E-ticaret yaparak internet üzerinden satış yapmakta olan firmaların satmış oldukları ürünler ile ilgilenen ve bu ürünleri satın alma ihtimali yüksek olan müşteri kitlesine hedef Pazar denilmektedir. Genel olarak e-ticaret yöntemiyle internetten hizmet ve ürün satışı yapmakta olan işletmeler satışlarını artırabilmek ve hedef pazarlarını genişletebilmek için ürün çeşitliliklerini artırmak zorundadır.

E-ticaret şirketleri doğru Hedef Pazar seçimleriyle pek çok avantajlardan yararlanabilmektedir. E-ticaret yaparak internetten ürün satmak istemekte olan işletme ve kişiler için doğru hedef stratejileri gerçekleştirebilmeleri gerekmektedir.

Hedef Pazar Seçimi Ne Demektir?

E-ticaret yaparak internet üzerinden hizmet ve ürün satışı yapan işletmelerin belirli olan stratejilerden faydalanarak satışını yapmış oldukları hizmet ve ürünlerinin hangi hedef kitleye hangi pazarda satılacağının belirlenmesi işine Hedef Pazar Seçimi denmektedir. E-ticaret şirketleri Hedef Pazar seçimi yaparken;

 • Rakip Analizi,
 • Hedef Kitle Analizi,
 • Karlılık Oranları

Tarzındaki öğeleri göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. bu şekilde işletmeler doğru Hedef Pazar seçimleri ile e-ticarette amaçlarına kolayca ulaşabilmektedir.

Hedef Pazar Seçimini Etkileyen Faktörler

E-ticaret için hedef pazar seçimi yapması gereken işletmelerin hedef pazar seçimlerini etkilemekte olan unsurlar yer almaktadır.

 • Hedef Pazar bölümleri
 • Bölümlerin değerleri ve büyüklüğü
 • Rakiplerin hedef pazardaki konumları
 • Pazarın ayırt edici olan özellikleri

Bu unsurların e-ticaret şirketlerinin hedef pazar seçimlerini etkilediği bilinmektedir. Bu unsurlara uygun şekilde geliştirilen ve şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verebilen bazı hedef Pazar stratejileri yer almaktadır.

E- ticarette Hedef Pazar Seçerken Kullanılmakta Olan Stratejiler

E-ticaret için hedef pazar seçimi yapmak isteyecek firmaların kullanabilecekleri pek çok hedef pazar seçim stratejileri yer almaktadır.

 • Çok Pazar Stratejisi /Farklılaştırılmış Pazarlama
 • Tüm Pazar Stratejisi / Farklılaştırılmamış Pazarlama
 • Niş Pazar Stratejisi / Dar Dilimli Pazarlama
 • Yoğunlaştırılmış Pazar Stratejisi/ Yoğunlaştırılmış Pazarlama

Stratejileri e-ticaret sitelerine hedef Pazar analizi yapacak olan işletmelerin en fazla kullandıkları yöntemler olarak bilinmektedir.

Çok Pazar Stratejisi / Farklılaştırılmış Pazarlama:

Çok Pazar Stratejisi veya diğer bilinen adıyla Farklılaştırılmış Pazarlama, e-ticaret yaparak internet üzerinden ürün satan firmaların, her pazar diliminde bulunan tüketicilere özel bir ürün geliştirdikleri ve yüksek satışlar yapılabilinen hedef pazar seçim stratejisi olarak bilinmektedir.

Çok Pazar Stratejisini kullanmakta olan firmalar hedef pazarlarını bölerek hareket edebildiklerinden pazarlama, dağıtım ve üretim maliyetlerinde artış göstermekte olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ancak markalarını tanıtan ve ilgili pazarda işlerini geliştirebilen işletmelerin bu tarz hedef pazar seçim stratejisinde kararlılıklarının da arttığı söylenebilir.

Çok Pazar Stratejisini kullanmakta olan firmalar bulundukları pazarda işletmelerini hızlı şekilde geliştirmekte ve alakalı pazarın güçlü firmaları arasında bulunmaktadır.

Tüm Pazar Stratejisi / Farklılaştırılmamış Pazarlama

Tüm Pazar Stratejisi veya bilinen diğer adıyla Farklılaştırılmamış Pazarlama, e-ticaret şirketlerinin hedef pazarlarını tam olarak ele almış oldukları stratejinin adıdır.

Tüm Pazar Stratejisi ile hedef pazarlarını belirlemekte olan şirketler dağıtım ve üretim faaliyetlerini pazarın bütün bölümü için yürütmeyi amaçlamaktadır. Bu durum e-ticaret firmalarının ilgili pazardaki kararlılıklarını artırırken maliyetlerini de azaltmaktadır.

Niş Pazar Stratejisi / Dar Dilimli Pazarlama

Niş Pazar stratejisi veya bilinen bir başka adıyla dar dilimli pazarlama, e-ticaret şirketlerinin hedef pazarlarında bulunan en ufak birime odaklanmış olduğu stratejinin ismidir. Genel olarak niş pazar stratejileriyle hedef pazar seçimi yapmakta olan e- ticaret şirketleri;

 • Firmalar niş bir grubun ihtiyaçlarını giderebilmeye yönelik ürünlerin satışını ve üretimini gerçekleştirmektedir.
 • Niş pazar stratejileri e-ticaret sektöründe küçük de olsa riski arttırmaktadır.
 • Niş pazar stratejileri büyük ölçekli olan şirketlere hitap etmemektedir.

Tek Pazar Stratejisi / Yoğunlaştırılmış Pazarlama

Tek Pazar Stratejisi veya bilinen başka bir adıyla Yoğunlaştırılmış Pazarlama, hedef pazarın bölümlere ayrılmış olduğu e-ticaret şirketlerinin bu sadece bir bölümüne odaklandığı strateji çeşididir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *