«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Geleneksel Medya Nedir?

Geleneksel Medya Nedir?

2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

Medya, kitlesel iletişimi sağlamak, belirli verileri depolamak ve yaymak, bilgi aktarmak amacıyla kullanılmakta olan araçlara denilir. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için kullanılacak oldukça çeşitli medya türleri vardır. Geleneksel medya da bunlardan biridir. Markaların belli iletişim stratejilerini yaratmaları için geleneksel medya oldukça önemlidir.

Geleneksel medya,  dergi, radyo, gazete, televizyon benzeri iletişimi tek yönlü olarak sağlayabilen kitle iletişim araçlarına verilen addır.

 • Televizyon,
 • Radyo,
 • Gazete,
 • Dergiler,  geleneksel medyanın dâhilinde yer alır.

Geleneksel Medya Araçları

Geleneksel medya araçları, kitle iletişim araçları olan radyo, dergi, gazete ve televizyon gibi araçlardır.

Televizyon: Nesnelerin kalıcı olmayan hareketli görüntülerinin sesle beraber gerçeğe uygun şekilde elektrik sinyallerine iletilmesi ve siyah beyaz veya renkli görüntü ile sese dönüştürülmüş olduğu kitle iletişim aracı olarak bilinir. Başka bir deyişle elektrik yolu ile uzağa iletilmiş olan sesi ve görüntüyü alarak duyulmasını ve görünmesini sağlayan araçtır.

Radyo: Sesin uzağa iletilebilmesini elektrik dalgaları aracılığıyla sağlamakta olan sistemin adıdır. Radyo istasyonları da elektrik dalgalarının özelliğinden yararlanarak düzenli şekilde ses yayımı gerçekleştiren istasyonlardır.

Dergi: İçinde yer alan yazılar ve biçimi, düzeni, sayfa sayısı açısından gazeteden farklı özelliklere sahip, belli zaman arakları ile yayımlanabilen süreli yayınlardır. Genellikle aylık, haftalık ve on beş günlük olarak yayımlanır.

Gazete: toplumun ilgisini çeken kültür, ekonomi, siyasi, spor gibi konularla alakalı yorum, bilgi, haber içermekte olan ve bilgi vermeye yönelik, belirli sayfa sayısı, düzeni ve boyutları bulunan basılı yayım araçlarıdır. Genellikle aylık, haftalık ve günlük olarak yayımlanır.

Geleneksel Medya Özellikleri

Sıkça kullanılmakta olan medya türlerinden geleneksel medyanın pek çok özelliği yer alır. Bunlardan bazıları:

 • Maliyet,
 • İletişim türleri,
 • Geri bildirimler,
 • Ölçülebilirlik,
 • Hedef kitlesi

Benzeri öğeler geleneksel medya özelliklerinin arasında bulunur.

Geleneksel medya araçları arasında bulunmakta olan dergiler, gazeteler, radyo ve televizyon üzerinden iletişim stratejileri geliştirebilmek için profesyonel çalışmalar gerekir. Bu sebeple bir yandan profesyonel çalışma gerektiren masraflar, diğer taraftan da gazete ve dergi reklamları, radyo, kanal istasyonu benzeri iletişim çeşitlerinin masrafları da yer aldığından geleneksel medya maliyetleri yüksek olur.

Geleneksel medya araçlarıyla yürütülmekte olan iletişim, tek yönlü iletişimdir. Verilen reklam ve mesajda kullanıcılarla ikili iletişim kurulmaz. Bu durum da geleneksel medya araçlarıyla yapılmakta olan iletişim ve pazarlama çalışmalarında ölçülebilirliği olumsuz yönde etkiler.

Kamuoyu, bir konu veya sorun hakkında kamunun kanısına ve düşüncelerine verilen addır. Kitle iletişim araçları, kuruluş ve kurumların bir durum, problem veya konu hakkında kamuoyu oluşturabilmelerine yardımcı olur.

Yeni medya araçları ile paylaşılmakta olan bilgilere bakıldığında yeni medya araçlarında müstehcen ve yararsız içerikler paylaşıldığı görülür ve bilinir. Ancak geleneksel medya araçları ile bilgi paylaşımları yapılırken müstehcen içeriklerin paylaşılmasına izin verilmez. Bir de geleneksel medya araçları. Daha sıkı biçimde denetlendiğinden yararsız ve yanlış bilgiye ulaşılması düşük ihtimallidir.

Geleneksel medya yöntemi ile iletişim tek yönlü olarak sağlandığından etkileşimli yani interaktif iletişim kurulması mümkün olmaz. Markalar geleneksel medya araçlarıyla sadece hedef kitlesinde bulunan kişilere ulaşabilir ancak vermiş oldukları mesaj hakkında hedef kitlesinde bulunan kişilerden herhangi bir geri dönüş alamaz.

Herhangi bir bilgi aktarma ve aktarılan bilgi üzerinden iletişim kurulabilmesi için yazılı, sesli ve fotoğraflı metinler kullanılır. Ancak geleneksel medya araçlarında değişik türden içeriklerin birlikte kullanılması mümkün değildir. Sadece televizyon ile yazılı metinlerin, ses ve fotoğrafların birlikte kullanılmasıyla iletişim yürütülebilir. Dergi ve gazetelerden ise fotoğraf ve yazılı metinler kullanılarak iletişim yürütülür. Yani geleneksel medya araçları kapsamları değişik olan içeriklerin birlikte kullanılacağı araçlar olamaz.

Geleneksel medya araçları bilgi paylaşımı amacıyla tercih edildiği zaman, markaların vermiş bulundukları yanlış bir bilgiyi değiştirme olanakları neredeyse olanaksızdır. Çünkü bilgiyi değiştirebilmek için ödeyecekleri tutar çok büyüktür.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *