«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-Ticarette Oturum Kaydı Yapma

E-Ticarette Oturum Kaydı Yapma

E-ticarette Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

E-ticarette oturum kaydı yaparak, müşterilerin davranışlarını analiz edebilme ve anlama konusunda ipuçları elde edebilme oldukça kolay olabilmektedir. Kayıtlar kullanıcıların ne şekilde davrandıklarına dair fikirler edinebilmek için son derece önemli araçlardır.

Oturum Kaydı Ne Demektir?

Sitenizde yer alan kullanıcı oturumlarınızı kaydetmenizi sağlayabilen araçlara oturum kaydı araçları adı verilmektedir. Kaydedilmiş olan oturumlarınızı sanki gerçek zamanlı olarak izliyormuş gibi yeniden oynatabilmektedir. Kaydırma dâhil, fare hareketleri ve tıklamalar gibi tüm web sitesi etkinliklerini yakalamaktadır. Bu şekilde ziyaretçilerinizin sitenizde neyle ilgilendiklerini ve sitenizle nasıl etkileşime geçtiklerini tam olarak görüp bununla alakalı stratejiler üretebilme imkânı bulabilirsiniz.

Oturum kaydı amaçları şunlardır:

 • Kullanıcıların her bir sayfada ne kadar zaman kaldıklarını öğrenebilmek
 • Ziyaretçilerin ne tür sayfalarda daha çok zaman geçirdiklerini belirlemek
 • Ziyaretçilerin nereye gittiklerini belirlemek
 • Siteye gelmiş olan çeşitli özelliklerdeki kullanıcıların davranışlarını belirlemek
 • Sitede kalmakta olan kişilerin dönüşüm oranlarına olan etkilerini, sayfayı terk etme sebeplerini analiz edebilme

Oturum Kaydının Faydaları

Oturum kaydı yapmış olmanın onlıne alış veriş sitelerine birçok faydası olmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Ziyaretçilerin geliş amaçlarını anlayabilme

E-ticaret sitenizde oturum kaydı almak sitenize gelmiş bulunan ziyaretçilerinizi izleyebilme olanağı sunmaktadır. Bu şekilde beklentilerini hangi oranlarda karşıladığı, hangi konularda takılmış olduğu gibi hususlarda fikir sahibi olabilmenizi mümkün kılabilmektedir. Elde etmiş olacağınız veriler müşterilerinizi hangi konular hakkında ikna etmeniz gerektiği hususunda size önemli ipuçları verebilecektir.

 • Sitedeki hangi öğeler ile etkileşimde bulunduğunu anlayabilme

Yapmış olduğunuz oturum kayıtları kullanıcılarınızın sitenizdeki hangi temel öğeler ile etkileşimde bulunduklarını anlayabilmenize imkân sağlayabilmektedir. Kullanıcılarınızın hangi bölümlerde daha çok zaman geçirdikleri, odaklanmış oldukları yer,  neleri atlamış oldukları, neye tıkladıkları gibi konularda size yardımcı olabilmektedir.

 • Hataları ve sorunları fark edebilerek çözüm yolu bulabilme

Kullanıcılarınızın hayal kırıklığı yaşadıkları, kafalarının karıştığı ve sorun yaşarken takıldıkları oturum tekrarlarını izlemek, sitenizi iyileştirme konusunda bilinen en hızlı yollardan birisidir.

 • Ziyaretçilerinizin sitenizden neden ayrıldıklarını öğrenebilme

Herhangi bir dönüşüm sağlamadan sitenizden ayrılmış olan kullanıcılarınızın oturum tekrarlarını seyrederek sitenizde daha uzun süre kalarak eyleme geçmelerini ve hemen çıkma oranlarını düşürme gibi stratejilerinizi geliştirebilme imkânı sağlama fırsatı sunabiliyor olmasıdır.

Oturum Kayıtları Hangi Bilgileri İçermektedir?

Oturum kayıtları kullanıcıların tarayıcılarında gördükleri her türlü şeyi site sahiplerine gösterebilmektedir. Her kullanıcı oturumu kaydı sitenize ulaştığında kaydırmayı, tıklamaları ve fare hareketini gerçek zamanlı olarak gösterebilecektir. Mobil cihazlarda dokunma, kaydırma gibi seçenekler de yer almaktadır. Bir kullanıcı sayfayı yenilediğinde veya yeni bir sayfaya gittiğinde, oturum bir bütün olarak kaydetme işlemine devam edecek ziyaretçinin birden fazla sayfadaki yolculuğunun videosunu kesintisiz şekliyle izlemeniz mümkün olabilecektir.

Oturum Kaydı Yapan Araçlar Hangileridir?

 • Hotjar

Piyasada en iyi bilinmekte olan oturum tekrarı ve ziyaretçi kayıt çözümlerinden biri Hotjar’dır. Kullanılması son derece basittir. Hotjar birçok gelişmiş özelliğe sahip araçlardandır.

Hotjar oturum kaydı yapmakta olan araçların başında yer alan bir uygulama olarak bilinmektedir. Genel özellikleri görüntülenen sayfalar, site ziyaretçi kayıtları, filtreler, oturumlar ve sitede yer alan faydalı belgelerle öğreticileri kayıt altına almadır.

 • Smartlook

Smartlook, aradığınızı daraltmak için filtrelenmiş aramalar, segmentlere ayrılmış kayıt ve zamanlı kayıtlar sağlayabilmektedir. Smartlook ziyaretçi kayıtları her bir ziyaretçinin uygulamanızda veya web sitenizde neler yaptığını göstermekte olan oturum kayıt araçlarındandır. Genel özellikleri arasında filtreler, görüntülenen sayfalar, otomatik kaydetme ve oturumlar gibi özellikler bulunmaktadır.

 • Mouseflow

Mouseflow piyasada yer alan en iyi oturum kayıt araçlarından biri olup mükemmel özelliklere sahiptir. Kullanıcılar bir web sitesi ziyaretçisinin bütün video oynatmasını Mouseflow ile izleyebilmektedir. Mouseflow, isteğe bağlı şekilde veya ziyaretçileri sitelerini ziyaret ettikleri anda otomatik olarak kaydedebilecek şekilde ayarlanabilmektedir.

Mouseflow programının genel özellikleri filtreler, otomatik kaydetme ve oturumlar olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *