«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-Ticarette Kargo Süreçleri

E-Ticarette Kargo Süreçleri

İnternetten Hangi Ürünleri Satmalıyım?

E-ticaret yapan kişi veya işletmeler için kargo süreçlerini yönetebilmek oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. E-ticaretteki son aşamayı sevkiyat ve kargo süreci oluşturmaktadır. Ürünlerinizin müşterilerinize ulaşabilmesini sağlayacak olan bu süreci en iyi şekilde yönetebilmeniz sizin başarılı olabilmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle kargo sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Kargo Firmaları ile Anlaşma Süreci

E-ticarette kargo süreçlerini yönetebilmek için bazı kargo şirketleri ile anlaşmalar yapmanız gerekmektedir. Kargo şirketleri ile yapacağınız anlaşmalar sayesinde hem siz hem de potansiyel müşterileriniz bu anlaşmadan karlı çıkacaktır. Kargo şirketleriyle gerçekleştirecek olduğunuz sabit ücret anlaşmaları ile firmanızın maliyetleri düşerken büyük karlar elde edebileceksiniz. Ayrıca müşterilerinize sunacak olduğunuz ücretsiz ya da indirimli kargo kampanyaları sayesinde müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırmış olacaksınız. Ücretsiz ya da indirimli kargo kampanyalarınız ile müşterilerinizin kargo endişesi yaşamadan dilediklerince alışveriş yapabilmelerini sağlama imkânı bulacaksınız. Bu şekilde firmanızın satışlarında artış da sağlamış olacaksınız.

Kargo firmaları ile anlaşma yapmanız durumunda elde edebilecek olduğunuz kazançlar:

 • İşletmenizin maliyetleri düşecektir.
 • Müşteri memnuniyeti ve sadakati kazanmanız mümkün olacaktır.
 • Müşterilerinizin sepeti terk etmelerini önleyebileceksiniz.
 • Satışlarınızın artış göstermesini sağlamış olacaksınız.

Paketlemeye Özen Gösterme Aşaması

E-ticarette kargo süreçlerini yönetebilme konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da paketlemeye gösterecek olduğunuz önemdir. Müşterilerinizin firmanıza karşı bakış açılarının oluştuğu ve ürünle ilk temasın gerçekleşmiş olduğu kargo teslimatlarında ürünlerinizin nasıl paketlenmiş oldukları büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bu nedenle;

 • Ürünlerinizin paketleme işleminin özenli bir şekilde yapılmış olması halinde müşterilerinizde firmanızın kaliteli olduğu imajını oluşturacaktır.
 • Kargonuzun paketlenme sürecinde ambalaj kâğıtlarında ve kutularda markanıza ait amblemi kullanarak firmanızı markalaştırabilmeniz mümkün olacaktır.
 • Kargo ambalajlarınızı veya kutularınızı özenli bir şekilde hazırlamanız müşterilerinize ürünlerin hasar almadan ulaşabilmesini sağlayacaktır. Böylelikle müşterileriniz ürünlerini hasarsız şekilde teslim aldıkları için sizden memnun kalacaktır.
 • Özelikle de sevgililer günü, yeni yıl ve bunun gibi özel günlerde yapacağınız paketlemeleriniz ile diğer firmalarla aranızdaki farkı ortaya koymanız mümkün olabilecektir. Böylelikle müşteriler ile firmanız arasında duygusal bir bağ oluşabileceğinden müşteriler sizin firmanızdan daha çok alışveriş yapmak isteyecektir.

Kargo Ürünlerinin Ağırlığı ve Büyüklüğü Aşaması

Kargo süreçlerinde önemli bir diğer konuda kargoların ağırlıkları ve büyüklükleri konusudur. Kargo gönderimleri sırasında ürünlerin ağırlıklarına ve büyüklüklerine göre bir fiyat çıkarılıyor olmasından dolayı bu konu ayrıca önemli olmaktadır. Çünkü çıkarılan bu fiyatlar hem firmanıza hem de zarar verebilmektedir.

Bu sebeple kargo şirketleri ile yaptığınız anlaşmalarınızda kargoların ağırlıkları ve büyüklükleri ile de ilgili anlaşmalar düzenlemiş olmanız gerekmektedir.  Bu anlaşmalar konusunda şirketler için en doğru karar sabit ücretli olan kargolardır. Bu şekilde anlaşma yapmanız durumunda ürünlerin ağırlıkları ve büyüklükleri ile alakalı ortaya çıkabilecek herhangi bir durumu düşünmenize gerek kalmayacaktır.

Kargo Teslimatları Hakkında Bilgilendirme Aşaması

E-ticarette kargo süreçleri ile alakalı bir önemli konu da kargo teslimatları hakkında müşterilerinize yapmanız gereken bilgilendirmeler konusudur. Müşterilerin birçoğu yapmış oldukları alışveriş sonrasında düzenli bir şekilde ürünlerinin kargo takibini gerçekleştirmektedir.

E-ticaret siteniz üzerinden oluşturabileceğiniz bir kargo takip programı sayesinde sitenizden alışveriş yapmış olan müşterilerinizin kargolarını takip edebilmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece müşterilerinizde güvenilir ve açık bir firma olduğunuz izlenimi yaratmış olursunuz. Bu da firmanıza karşı müşteri memnuniyetlerini artırarak daha çok satış yapmanızı kolay hale getirebilir. Ayrıca müşterilerinize ürün teslimatları ile ilgili mutlaka gerçekçi bilgilendirmeler yapmalısınız.

Sabit Ücretli Kargo Anlaşmaları Aşaması

E-ticarette kargo süreçlerini yönetme ile ilgili bir diğer konu da sabit ücretli kargo anlaşmalarıdır. Yapmış olduğunuz bu anlaşmalar sayesinde ürünlerinizin ağırlığı ve büyüklüğü ya da ürünlerinizin teslim edilecek oldukları mesafelerden bağımsız olacak şekilde kargo ücretleri sabit olan bir ücretle sınırlandırılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *