«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette İnstagram Sayfa Düzeni

E-ticarette İnstagram Sayfa Düzeni

2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

 Ticari faaliyet göstermekte olan her markanın önem verdiği çalışmaların en başında İnstagram sayfa büyütme çalışmaları yer almaktadır. Bir markanın İnstagram sayfası ne kadar büyürse hedef kitlelerine vermiş oldukları güven de bu ölçülerde artış göstermektedir. Bu da İnstagram kullanarak dijital pazarlama çalışmaları yapmakta olan firmaların marka bilinirliklerinin ve satışlarının artmasına yardımcı olmayı sağlayacak bir durumdur.

İnstagram hesaplarını geliştirmek isteyen kişiler için iki farklı instagram hesabı büyütme yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemler; ücretli şekilde instagram büyütme ve organik olarak instagram büyütme yöntemleridir. Markalar genel olarak bu instagram büyütme yöntemlerinden organik instagram büyütme çalışmalarına daha fazla önem vermektedir. Bu yöntem ile geliştirilen ınstagram hesaplarında yaşanmakta olan gelişmeler diğer yöntemle karşılaştırıldığında daha kalıcıdır.

İnstagram Sayfası Nasıl Büyütülebilir?

Organik olarak İnstagram hesaplarını büyütmek istemekte olan işletme veya kişilerin önem vermeleri gerekli olan pek çok nokta yer almaktadır. İnstagram hesaplarını büyütmek isteyen işletme veya kişilerin önem vermeleri gereken başlıca hususlar şunlardır:

 • Hedef kitle ve rakiplerin analizleri,
 • İnstagram stratejileri,
 • Düzenli paylaşımlar yapma,
 • Hashtagler ve içerik kaliteleri,
 • İnstagram reklamları

İnstagram hesaplarını büyütmek istemekte olan markaların önem vermeleri gereken unsurlardan bazılarıdır.

 • Hedef Kitle ve Rakipleri Analiz Etme

Organik olarak instagram sayfalarını büyütmek isteyen markaların önem vermelerinin gerekli olduğu konuların ilk sırasında hedef kitle ve rakipleri analiz edebilme yer almaktadır. Markaların hizmet ve ürünlerini tanıtabilmek ve ürünlerini satabilmeyi istedikleri topluluğa hedef kitle adı verilmektedir. Genel olarak her markanın hedef kitlelerinde bulunan kişiler birbirlerinden farklılıklar göstermektedir.

İnstagram sayfa büyütmeyi ve geliştirmeyi istemekte olan firmalar için hedef kitle analizleri de oldukça önemlidir.  Hedef kitle analizleriyle işletmeler;

 • Ne zaman paylaşım yapabilirim?
 • İnstagramda ne çeşit içerikler paylaşabilirim?
 • Gönderi metinlerinde kullandığım dil nasıl olmalıdır?
 • Video paylaşımlarına mı yoksa görsel paylaşımlara mı önem vermeliyim?
 • Takipçilerin ürünlerimi satın alabilmeleri için nasıl bir yöntem tercih etmeliyim?

Tarzındaki soruların cevaplarını bulabilmekte ve bu şekilde instagram stratejilerini daha başarılı şekilde geliştirme imkânı bulabilmektedir.

Markaların aynı sektörde faaliyet göstermekte olan rakiplerini tanıyabilmek, rakiplerinin zayıf ve güçlü taraflarını keşfetmek amacıyla yapmış oldukları analizlere rakip analizi adı verilmektedir. Rakip analizleri ile firmalar rakiplerinin instagram stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilmekte kendilerini rakiplerinden nasıl faklılaştırabileceklerini görebilmektedir.

 • İnstagram Paylaşım Stratejileri

Organik olarak instagram hesabını büyütmek istemekte olan işletmeler instagram stratejilerini geliştirirken;

 • Paylaşım saatleri ve günleri,
 • Hashtagler, metinler ve paylaşım görselleri,
 • Reels, hikâye gibi kullanılacak olan İnstagram özellikleri,
 • Bütçe ve benzeri reklam çalışmaları

Gibi bazı konulara önem verilmeleri gerekmektedir. Böylelikle işletmeler bir reklam stratejisi geliştirerek instagram sayfalarını büyütme imkânı yakalayabilecektir.

 • İnstagramda Düzenli Paylaşım Yapma

İnstagramda düzenli olarak paylaşım yapmakta olan firmalar daha ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple organik olarak instagram hesabını büyütmek isteyen kişilerin düzenli olarak instagram paylaşımları yapmaları gerekmektedir. Düzenli olarak paylaşım yapmak isteyen markalar aylık olarak sosyal medya planları hazırlamakta ve bu plan doğrultusunda paylaşımlarını gerçekleştirmektedir. Ayrıca işletmeler paylaşım saatlerine ve günlerine uygun olarak hareket edebilmek için sosyal medya planlama programlarını tercih etmektedir.

 • Doğru Hashtagler ve içerik Kalitesini İyileştirme

Eğer instagram sayfanızı organik olarak büyütmeyi düşünüyorsanız içeriklerinize önem vermeniz gerekmektedir. İnstagram kullanıcıları genel olarak profesyonel görünen hesapları takip etmeyi tercih etmektedir. Bu sebeple video ve fotoğraflarınızı profesyonel stüdyo ortamında çektirmeye önem vermeniz gerekmektedir. Gönderi metinlerinde kullandığınız cümlelerin etkileşimi artıracak nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Gönderilerinizde doğru hashtag seçerek hashtag kullanımlarına önem vermeniz gerekmektedir.

 • İnstagram Reklamları

İnstagram sayfanızı hızlı ve organik bir şekilde büyütmeyi istiyorsanız hedef kitlenizde bulunan kişilere ulaşabilmeniz gerekmektedir. Hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilmek için instagramda belirli aralıklarla reklam vermeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *