«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-Ticaret Devlet Teşvikleri

E-Ticaret Devlet Teşvikleri

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

E-ticaret, hizmet ve ürünlerin elektronik ortamlar aracılığıyla tanıtıldığı ve satıldığı ticari faaliyetlere verilen addır. Bir başka deyişle e-ticaret, ticaretin mobil platformlarda veya internet ortamında yapılmasına verilmekte olan isimdir. Son zamanlarda yeni sektörler arasında yerini alan e-ticarete gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır.

Son zamanlarda pek çok yeni girişimci e-ticaret şirketi kurmakta, önceden fiziksel mağazalar aracılığı ile satış yapmakta olan işletmeler de dijital dönüşümlerini gerçekleştirerek e-ticaret sektörüne giriş yapmaktadır. E-ticaret sektörünün yeni ve geleceği olan bir sektör olmasından dolayı devletin e-ticarete vermiş olduğu teşviklerin oranı da her geçen gün artış göstermektedir. E-ticaret yapmak isteyen kişiler artık devlet teşviklerinden faydalanarak bu sektöre giriş yapabilmektedir.

Pazara Giriş Destekleri

Pazara giriş desteği, e-ticaret devlet teşvikleri arasında bulunan ve ticaret bakanlığı tarafından verilmekte olan bir destek olarak bilinmektedir. Pazara giriş desteği, ticaret bakanlığınca onaylanan e-ticaret firmalarının e-ticaret sitelerinde satışlarını gerçekleştirebilmeleri için verilmekte olan bir destektir. İşletmelerin sadece üç e-ticaret sitesi için destek alma hakları bulunmaktadır ve her e-ticaret sitesi için 9.500 liraya kadar destek alabilme hakkına sahiptir.

 • Alibaba.com
 • Tradeatlas.com
 • Pttttrade.com
 • Chemorbis.com
 • Steelorbis.com
 • Foursource.com
 • Globalpiyasa.com
 • Fibre2fashion.com
 • Polymerupdate.com

Siteleri ticaret bakanlığınca onaylanmış olan ve pazara giriş desteği verilmiş e-ticaret siteleridir.eğer bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyor iseniz bu e-ticaret siteleri üzerinden satış yaparak veya mağaza açarak pazara giriş desteğinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB E-ticaret Destekleri

e-ticarette devlet teşvikleri arasında bulunan başka bir teşvik de KOSGEB teşvikleri olarak bilinmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı, e-ticaret firmalarının da yararlanabilecek olduğu iki hibe ve destek programı oluşturmuştur. E-ticaret firmalarının faydalanabileceği KOSGEB destek ve hibe programı geleneksel girişimci programlarıdır.

E-ticaret devlet teşvikleri arasında bulunan KOSGEB geleneksel girişimci destek programlarından faydalanmak isteyen kişiler KOSGEB tarafından çevrimiçi olarak verilen eğitimleri izlemeli ve eğitimler sona erdikten sonra sertifika sınavına girmelidir. KOSGEB sertifikası alınmadan şirket kuruluş işlemleri gerçekleştirilmemelidir. Çünkü şirket kurulduktan sonra KOSGEB eğitimleri tamamlanmış olursa e-ticaret devlet teşviklerinden faydalanılması mümkün değildir.

Genç Girişimci Destekleri

E-ticaret devlet destekleri arasında sayılabilen diğer bir teşvik programı genç girişimci desteği olarak bilinmektedir. Bu destek 18 ile 29 yaş arasında bulunan gençlere sağlanan bir destektir. Bu destek ile genç girişimciler 3 sene süreyle 75.000 liraya kadar gelir vergisinden muaftır. Ayrıca genç girişimcilerin bağ kur primleri devlet tarafından ödenmektedir.

E-ticarete genç girişimci olarak adım atmak isteyen kişiler şirket kurulum işlemlerini mutlaka bir mali müşavir ile birlikte gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sonrasında SGK işlemleri için başvuruda bulunmalı ve işletmenin genç girişimci ayrıcalıklarından faydalanması sağlanmalıdır.

Mikro İhracat Destekleri

Mikro ihracat, 300 kg’a ve 15.000 Euro limitine kadar yurtdışına ürün satmak istemekte olan işletmelerin satışlarını elektronik ticaret gümrük beyanı doğrultusunda yapmış olduğu satışlara verilmekte olan isimdir.

E-ticaret işletmeleri e-ihracat ile yurtdışına ürün satabilmek ve işlerini geliştirebilmek için mikro ihracat desteklerinden faydalanarak satış yapabilmektedir. Mikro ihracat desteği doğrultusunda yurtdışına satış yapabilen işletmeler;

 • KDV’siz fatura kesebilmekte veya kesmiş oldukları KDV’li faturalı için KDV desteği alma hakkına sahip olabilmektedir.
 • Yurtdışına yapılacak olan satışlar için şirketlerin ihracatlar birliğine kaydolmalarına gerek olmaz.
 • İşletmeler noter vekâletnamesine ihtiyaç duymadan ürünlerini yurtdışına gönderebilme hakkına sahiptir.
 •  Ürün çıkışlarında ambar ücreti oluşturulmamaktadır.
 • Mikro ihracat doğrultusunda şirketler gümrük müşavirliği hizmet bedelsiz satış yapabilme hakkına sahiptir.

Eğer işletmenizi yurtdışı pazarına açmak ve e-ticaret markanızı büyütmek istiyorsanız mikro ihracat desteklerinden faydalanabilir ve yurtdışına satış gerçekleştirerek döviz gelirleri elde edebilirsiniz.

E-ticaret Vergi Muafiyetleri

E-ticaret vergi muafiyetleri e-ticaret devlet teşvikleri arasında 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girerek yerini almıştır. E-ticaret yapan işletmeler bu tarihten itibaren vergi indirimlerinden faydalanarak internetten satış yapabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *