«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ihracat Çözümleri Nelerdir?

E-ihracat Çözümleri Nelerdir?

E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

E-ihracat, e-ticaret firmalarının hizmet veya ürünlerini yurtdışına satarak yaptığı ticaret faaliyetidir. Genel olarak firmalar mikro ihracat kurallarının doğrultusunda e-ticaret yaparak hizmet ve ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir.

E-ihracat faaliyeti yapabilmek için markaların dikkat etmesi gereken bazı e-ihracat süreçleri yer almaktadır. Ayrıca markaların bu alanda başarılı olabilmeleri için e-ihracatın çözüm yöntemlerinden de yararlanmaları gerekmektedir.

E-ihracat Nasıl Yapılabilir?

E-ihracat, genel olarak iki değişik satış alanı üzerinden yapılmaktadır. E-ticaret pazaryerleri ve e-ihracat siteleri yurtdışına satış yapmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri alanlardır.

E-ihracat Sitesi: Yurtdışına ürünlerini satmak isteyen markaların kaynak kodlu yazdırma, e-ihracat sitesi yazdırma ya da e-ihracat alt yapıları yöntemlerinden yararlanarak kendilerine ait özel olarak açtıkları çevrimiçi mağaza ile gerçekleştirdikleri satış yöntemi türüdür.

E-ticaret Pazaryerleri: Yurtdışında yaşamakta olan alıcılar ile satıcıları birleştirmeyi amaçlayan alanlara verilen addır. Genel olarak belirli bir komisyon oranıyla çalışmakta olan alanlardır. En fazla bilinen e-ihracat siteleri ise Amazon, Aliexpress, ETSY, Ebay’dır.

E-ihracat yapmayı düşünen işletmeler genellikle kendilerine özel e-ihracat sitesi açarak bu alan üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu şekilde satış yapmayı tercih eden markalar komisyon ödemeden daha karlı ticaret yapmaktadır.

E-ihracat İçin Şirket Kurma

E-ihracat yapabilmek için şirket kurmak kişilerin gerçekleştirmesi gereken adımların en başında yer almaktadır. Yurtiçi ve yurtdışına yapılacak olan satışlar sonrasında markaların fatura düzenleyerek devlete belirli oranlarda vergi ödemeleri gerekmektedir. Bu sebeple e-ihracat markalarının;

 • Şahıs şirketi,
 • Limited şirketi,
 • Anonim şirketi

Türündeki şirketlerden birini tercih ederek şirket kuruluşlarını gerçekleştirdikten sonra işletme faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Eğer vergi mükellefi olmak ve e-ihracat yapmak istiyorsanız bir şirket kuruluşu gerçekleştirerek yurtdışına satış yapabilirsiniz.

E-ihracatta Satılabilecek Ürünleri Bulma

E-ihracatta işletmelerin gelirlerini etkilemekte olan en büyük unsurlardan biri e-ihracatta satılabilecek olan ürünleri bulabilmektedir. Bu sebeple pek çok firma e-ihracata başlamadan ilk olarak e-ihracatta neler satılabilir sorusunun cevabını aramaktadır. Genel olarak e-ihracat firmaları ihracat eğilimlerini ve e-ihracatta satılabilecek olan ürünlerin tavsiyelerinin analizlerini yaparak yurtdışına satabilecekleri ürünlere karar vermektedir.

 • Kadın ve erkek giyim üzerine hazır tekstil ürünleri,
 • Bebek ve anne ürünleri,
 • Kırtasiye ve ofis ürünleri,
 • Ev dekorasyon ürünleri,
 • Telefon aksesuar ürünleri,
 • Kişisel bakım ve sağlık ürünleri,
 • Mutfak araç ve gereçleri,
 • Tasarım ürünleri,
 • Kişiselleştirilmiş olan ürünler

E-ihracat alanında en fazla satılmakta olan ürünlerden bazılarıdır. Genel olarak e-ihracatta neler satılabilir sorusunun cevabını ramakta olan kişiler en çok talep gören bu ürünleri tercih ederek satışlarını yapmaktadır.

E-ihracat Sitesi Kurma

E-ihracat yapmayı düşünen kişilerin satılacak ürünlerini bulduktan sonra hizmet ve ürünlerini sergileyebilecekleri e-ihracat sitelerini kurmaları gerekmektedir. Genel olarak e-ihracat markaları e-ihracat sitelerini kurma aşamasında üç değişik site kurulumu yönteminden faydalanarak site kurma işlemini gerçekleştirmektedir.

 • E-ihracat sitesi yazdırma yöntemi,
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar yöntemi,
 • E-ihracat alt yapıları yöntemi

Bu yöntemler e-ihracat sitesi kurarken kullanılmakta olan yöntemlerdir. Genel olarak e-ihracat sitesi kurmak isteyen kişiler hızlı bir şekilde satışa başlayabilmek ve maliyetlerini azaltmak için e-ihracat paketlerini tercih ederek site kurmaktadır. E-ihracat paketlerinin içinde dijital pazarlama özellikleri, ürün yönetimi, kargo gibi pek çok e-ihracat sürçlerinin yönetebilineceği çözümler yer almaktadır. Markalar böylece e-ihracata kolay şekilde başlarken e-ihracatta başarılı adımlar da atmaktadır.

E-ihracat Sitesinin Tasarımı

E-ihracat yapabilmenin diğer bir önemli unsuru da e-ihracat sitesinin tasarımı olmaktadır. Markaların hedef kitlelerinde yer alan kişilere güven verebilmeleri e-ihracat sitelerinin profesyonelce hazırlanmış olan tasarımına bağlıdır. Site tasarımı markalara ait yurtdışı ürün satışlarını artırmalarına fayda sağlamaktadır. Bir e-ihracat sitesi tasarımı yapılırken kurumsal kimlik özellikle önem verilmesi gereken unsurlardandır. Modern ve şık bir tasarım yapılması da ayrıca önemli bir diğer unsurdur. Böylece markalar satışlarını ve ziyaretçi sayılarını artırabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *