«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Dinamik Fiyatlandırma Ne Demektir? Yöntemleri Nelerdir?

Dinamik Fiyatlandırma Ne Demektir? Yöntemleri Nelerdir?

E-ticaret Sektöründe Ödeme Yöntemlerinin Önemi

Dinamik fiyatlandırma, hizmet ve ürünlerin satış fiyatlarının talebe, arza, zamana ve alıcıya bağlı şekilde sıklıkla güncellenmesiyle uygulanan bir strateji türüdür. Bu yöntemde bir hizmet veya ürün için belirlenmiş olan satış fiyatı, yalnızca dönemsel kampanya zamanlarında düşürülmez. Hizmet veya ürünlere anlık olarak değişebilen potansiyele sahip olan fiyatlandırma işlemi uygulanır.

Dinamik fiyatlandırma, indirim uygulanarak ürün satışı yapma stratejisi değildir. Tam tersi gerekli olduğu durumlarda ürünlerin fiyatlarını artırmakta dinamik fiyatlandırma stratejisine dâhildir. Kısacası dinamik fiyatlandırma sabit olan fiyatların yerine değişken fiyatlar uygulanarak yapılan fiyatlandırma stratejisidir.

E-Ticarette Fiyatlandırma Ne Demektir?

Bir e-ticaret şirketi içinde fiyatlandırma, sıkı bir strateji gerektirmektedir. E-ticarette bir pazarlama aracına dönüşebilen fiyatlandırma politikasının psikolojik fiyatlandırma, sepet fiyatlandırma, prestij fiyatlandırma, tüketici bazlı fiyatlandırma, paket fiyatlandırmaları ve dinamik fiyatlandırma gibi birçok çeşidi yer almaktadır.

Çevrimiçi satış siteleri büyüme ve pazarlama stratejisi olarak bu yaklaşımları birbirine bütünleşmiş ve karma bir şekilde kullanarak başarıya ulaşabilmektedir. E-ticaret firmalarının; ilgi alanlarını, ihtiyaçlarını ve iş hedeflerini tanımlayarak hareket etmeleri gerekmektedir. Firma büyüdükçe en uygun şekle sokma gerekeceğinden hedef kitlenizde yer alan müşterilerinizin davranışlarına göre fiyatlandırma stratejilerini devreye sokarak daha başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Dinamik Fiyatlandırma Ne Demektir?

Dinamik fiyatlandırma, sabit fiyatları kullanmak yerine değişken fiyatlar kullanılarak yapılan fiyatlandırma stratejisi olarak bilinmektedir. Aslında dinamik fiyatlandırma modelinin amacı, aynı ürünleri farklı gruplara farklı fiyatlarla satabilmektir.

Sayıları gün geçtikçe artmakta olan e-ticaret firmalarının uygulamakta oldukları dinamik fiyatlandırma stratejisi bir avantaj olarak görülmektedir.  Sürekli olarak artmakta olan rekabete sahip bir çevrimiçi ticaret için dinamik fiyatlandırma yöntemi bir artı olarak görülebilir. Çünkü ürünler üzerinde fiyatları en uygun şekle sokabilmenin mümkün olabildiği bu strateji taleplerdeki değişikliklere göre esneklik sağlayarak arz ve talep dengesini oluşturmada önemli bir rol oynamaktadır.

Dinamik fiyatlandırma türünde iki çeşit bulunmaktadır. Bunlar da gruplara dayalı dinamik fiyatlandırma ve zamanlamaya dayalı dinamik fiyatlandırma olarak ayrılmaktadır.

Gruplara dayalı dinamik fiyatlandırma:

İşletmelerin farklı gruplara farklı fiyatlar sunabilmek için, farklı gruplara farklı fiyatlandırma seçenekleri sunmaları ile alakalıdır. Günümüz koşullarında çevrimiçi alışveriş siteleri kişilere özel günlük ilgi çekici fırsatları oldukça sık uygulamaktadır. Gruplara dayalı dinamik fiyatlandırma var olan müşterileri sadık tutabilme, müşteri çekebilme ve tüketicilerin davranışları gibi amaçlarla uygulanabilmektedir.

Zamana dayalı dinamik fiyatlandırma:

Zaman faktörlerine bağlı olarak ürünlerin fiyatlarında değişiklikler yapmak ve bu zaman aralığı içerisinde müşterilerin satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlamak için uygulanan bir strateji türüdür. Burada ilgi çekici fiyatlar farklı hedef kitlelerine kısa bir süreliğine sunulmaktadır. Mesela 3 saat boyunca geçerli bir cep telefonu modelinin %30 indirimli satılması gibi.

Dinamik fiyatlandırma stratejilerinin nedenleri şöyle açıklanabilinir:

  • Dinamik fiyatlandırma stratejileri rekabet ortamında önde kalmanızı sağlar.
  • Etkinleştirmek istenilen herhangi bir fiyatlandırma değişikliği ile ilgili kararlar almak ve fiyatları en uygun şekle sokabilmek için trendleri değerlendirebilmek amacıyla rakiplerinizi gerçek zamanlı olarak takip edebilmenizi sağlar.
  • Dinamik fiyatlandırma stratejileri fiyatlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmenize olanak sağlar.
  • Hizmet ve ürünlerinizi en etkili şekilde fiyatlandırıp fiyatlandıramadığınız konusunda beklemek yerine, fiyatlarınızı anında görebileceğiniz sonuçlarla dakikalar içinde değiştirebilmenize olanak sağlar.
  • Dinamik fiyatlandırma stratejileri, fiyatlarınızda en hızlı şekilde sezgisel değişiklikler yapabilmeniz için verilerin toplanarak kullanılmasını içerdiği için tasarruf edebilmenizi sağlar.

Dinamik fiyatlandırma stratejileri, e-ticareti dinamik ve hareketli tutabilen en önemli öğelerden birisidir. Dijitalleşmenin artış göstermesi ile birlikte e-ticaret siteleri için dinamik fiyatlandırma yöntemleri daha dikkat çekici bir hal almıştır.

Dinamik fiyatlandırma yöntemleri, arz ve talebe yanıt olarak gerçek zamanlı olarak ürünlerin fiyatlarının bazı durumlarda birkaç dakikada sürekli şekilde ayarlandığı bir strateji türüdür. Dinamik fiyatlandırma yöntemi arz ve talepteki değişikliklere dayandığından önerilen fiyatlar sadece bir tekliftir ve kontrol her zaman size aittir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *