«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Dikkat Çekici Instagram Hikâyeleri Nasıl Oluşturulmaktadır?

Dikkat Çekici Instagram Hikâyeleri Nasıl Oluşturulmaktadır?

E-ticaret 5 Önemli Sırrı

Hikâyeler diğer adıyla Story özelliği, instagramın özelliklerinin arasındaki en bilinen özelliklerindendir. Instagramı ticari amaçlarla kullanan markalar veya kişisel amaçları için kullanan kişiler, ınstagramın hikâyeler özelliği sayesinde takipçilerini etkileyebilmeyi amaçlamaktadır.

Takipçilerini instagramın hikâyeler özelliği sayesinde etkilemek isteyen kişilerin önem vermeleri gerekli olan unsurların arasında ilk sırada instagramın hikâye tasarımı bulunmaktadır. Şayet ınstagram hikâye tasarımları profesyonelce hazırlanabilirse takipçilerin ilgilerini çekebilmekte o kadar kolay olmaktadır. Bu sebeple ıstagram kullanıcıları hikâye paylaşımı yapacaksa ınstagram hikâye tasarımına özen göstermesi gerekmektedir.

Instagramın Hikâye Ölçülerini Önemsemek

Instagram hikâye tasarımı yapmak isteyen işletme ve kişilerin öncelikle önem vermeleri gereken öğelerin başında instagramın hikâye ölçütleri bulunmaktadır. Ancak ınstagramın hikâye ölçülerine uygun tasarımlar yapabilirseniz video ve fotoğraflarınızın daha profesyonel bir şekilde gözükmesini sağlayabilecektir.

Instagram Hikâye Tasarım Programları Kullanmak

Instagram kullanarak hikâye paylaşımı yapmak isteyen işletme veya kişilerin kullanabilecekleri pek çok hikâye tasarım araçları yer almaktadır.

  • Canava,
  • Insat Sıze,
  • Over,
  • Mojo,
  • Adobe Spark,
  • Story Luxe

Benzeri tasarım araçları ınstagram hikâye tasarımlarınızı gerçekleştirebileceğiniz başlıca tasarım araçları arasında yer almaktadır. Genel olarak bu araçlar içerisinde yer alan instagram hikâye şablonları çeşitlilik göstermektedir. Özellikle de Canva tasarım aracı içerisinde bulunan şablonlar hem ticari hem de bireysel kullanımlar için tercih edilmektedir.

Eğer ınstagram hikâye tasarımları yapmak istiyorsanız Canva gibi ücretsiz hikâye tasarım araçları programlarını kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Bu programların içinde yer alan hikâye şablonları, fotoğraflar, bileşenler ve efektler sayesinde dikkat çekici ınstagram hikâyelerinizi oluşturarak takipçilerinizin dikkatlerini daha çok çekebilirsiniz.

Instagram Hikâyelerinde Tarzı Yansıtabilme

Instagram’da hikâye tasarımları yapmak isteyen kişilerin önem vermeleri gereken konulardan bir diğeri de bütünlük ve tarzdır. Çünkü hikâye tasarımı sırasında işletmeler ve kişiler pek çok özellik ve şablondan faydalanabilmektedir. Yararlanacak olduğunuz özellik ve şablonlar her ne kadar çeşitlilik gösterse de ınstagram hikâyelerinizde bütünlük yakalayabilmeniz önem taşımaktadır. Ancak bütünlük ve tarz sahibi olan hikâyeler takipçilerinizin dikkatini çekmektedir. Bu durum da ınstagram hesabınıza ait etkileşimleri büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer ınstagram hesabınızda dikkat çekici hikâyelere yer vermek istiyorsanız hikâyelerinizde tasarım, punto, yazı fonu, renk seçimi gibi pek çok unsura dikkat ederek hareket etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hikâyelerinizde bir bütünlük ve tarz yaratarak daha çok kişinin dikkatini çekebilmeyi başarabilirsiniz.

Instagram Hikâyelerinde Video İçerikler Paylaşmaya Özen Göstermek

Instagramda dikkat çekici hikâye paylaşımları yapabilmenin bir başka yolu da vido içerikleri konusudur. Günümüzde bilindiği üzere ınstagram kullanıcıları video şeklinde paylaşılan hikâyeleri izlerken daha çok zaman geçirmektedir.

Instagram’ı ürünlerinizi ve işletmenizi tanıtmak amacıyla kullanıyorsanız müşteri yorumları, ürün karşılaştırmaları ve ürün inceleme videoları gibi pek çok içerik fikirleriyle ınstagramda hikâye paylaşabilirsiniz.

Bu şekilde takipçilerinizin ürünleriniz ve markanız hakkında bilgi alabilmelerini sağlarken aynı zamanda etkileşim oranlarınızı da en hızlı şekilde artırabilmektedir.

Instagramda Yaratıcı Hikâyeler Oluşturmaya Önem Vermek

Instagram daha çok görsellik üzerine tasarlanmış bir platform olduğundan bu platformda en önemli unsur da yaratıcılıktır. Instagramda hem post hem de hikâye paylaşımlarında yaratıcı fikirler kullanmak etkileşim oranlarını yüksek ölçüde etkilemektedir.

Bu sebeple ınstagram’da hikâye paylaşmadan önce etkileşim oranları yüksek olan paylaşımları, ınfluencer paylaşımlarını, rakiplerinizin yapmış olduğu paylaşımları inceleyerek daha yaratıcı fikirler elde edebilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda çok sık kullanılan Reels akımlarını hikâyelerinizde kullanarak daha çok kişinin ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

Instagramdan Farklı Platformlara Göz Atmak

Instagram’da hikâye tasarımları yapmak isteyen işletmelerin ve kişilerin çeşitli sosyal medya araçlarından yaralanarak fikir alabilmesi mümkün olabilmektedir. Genel olarak Pinterest ve Tik Tok tarzındaki görselliğin daha çok ön planda olduğunun bilindiği sosyal medya platformları incelendiğinde birbirinden değişik hikâye fikirleri elde edilebilmektedir. Bu platformları inceleyerek ınstagram hikâyelerinizi dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *