«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Dijital Ürün Ne Demektir?

Dijital Ürün Ne Demektir?

E-ticaret Firmalarının Facebook Sayfa Analizi

E-ticaret ile uğraşan firmalar genel olarak internetten hizmet veya ürün satmaktadır. Firmaları satmış oldukları bu ürünler;

 • Fiziksel ürün
 • Dijital ürün

Olmak üzere ikiye ayrılır. Fiziksel ürün göz ile varlığı görülen ve el ile tutulan ürünlerdir. Dijital ürün çevrimiçi satılan herhangi bir formda bulunmayan ürünlerdir.

Dijital ürün satışı yaparak e-ticaret firmaları fatura, kira, depo gibi e-ticaret masraflarını en az seviyeye indirebilmektedir.  Bu sebeple pek çok işletme fiziksel ürünlerin yanı sıra çevrimiçi satabilecek oldukları dijital ürünleri de satmayı tercih etmektedir.

Dijital Ürün Satmanın Avantajları Nelerdir?

Dijital ürün satmanın büyük avantajları bulunmaktadır. Bireyler kendi zaman ve emekleri ile ürettikleri dijital ürünlerinin satışını gerçekleştirerek pek çok avantajdan yararlanmaktadır. Dijital ürün satmanın avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dijital ürün satmak için kurulmuş olan e-ticaret sitelerine ait hizmet bedelleri oldukça düşük olmaktadır.
 • Dijital ürün sürekli geliştirilebilmeye açık ürün grupları arasında yer almaktadır.
 • Dijital ürün sadece bir kez üretilip istenildiği kadar satılması mümkün olan ürünlerdir.
 • Dijital ürünler kolay şekilde bireyselleştirilebilen ürün gruplarından oldukları için bu tarz ürünlerin satışını yaparak bireyselleştirilmiş ürünler satmanız mümkün olmaktadır.
 • Dijital ürünler istenilen herhangi bir platform üzerinden üretilebilmektedir.
 • Dijital ürünler müşterilere dosya paylaşım siteleri, bulut depolama, e-mail yoluyla hemen iletilebilmektedir. Yani dijital ürünlerin satışı için kargo firmaları ile bir anlaşma yapılmasına gerek yoktur.
 • Üretmiş olduğunuz dijital ürünlerinizi yurtdışı satış siteleri üzerinden satarak döviz elde etmeniz mümkündür.
 • Dijital ürünlerinizin satışını yapabilecek olduğunuz pek çok platform yer almaktadır.

Eğer bu avantajlardan yaralanmayı istiyorsanız bir e-ticaret sitesi kurarak dijital ürünlerinizi e-ticaret yolu ile satıp gelir elde edebilir ya da zaten bir e-ticaret siteniz bulunuyorsa gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Bazı Dijital Ürün Fikirleri

İnternet üzerinden dijital ürün satarak gelir elde edebileceğiniz pek çok dijital ürün fikirleri yer almaktadır. Bunlar:

 • Şablon Dosyaları; e-posta şablonu, rapor şablonu, özgeçmiş şablonu gibi,
 • Google veya Exel tablolar ile hazırlanmış olan Elektronik Tablolar,
 • İllüstrasyonlar gibi Dijital Sanat Ürünleri,
 • Yazı biçimleri,
 • Günlük aktivite çizelgeleri, spor çizelgeleri, ders çizelgeleri gibi Planlayıcılar,
 • Çevrimiçi Eğitimler,
 • NFT Görseller,
 • Podcastler,
 • Elektronik Kitaplar

İnternet üzerinden satışını yapabileceğiniz dijital ürün fikirlerinden bazılarıdır. Genel olarak bu ürünlerin satışını yapmak isteyen kişiler belirli platformlardan veya kendi e-ticaret sitelerinden satış yapmaktadır.

İnternet Üzerinden Dijital Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden dijital ürün satışı yapmayı düşünen herkesin öncelikle belirli e-ticaret pazaryerlerinden mağaza açmaları veya kendi e-ticaret sitelerini kurmaları gerekmektedir. Genel olarak işletme ya da kişiler kendi mağazalarını açarak internet üzerinden dijital ürünlerin satışını yapmayı tercih etmektedir. Ancak bir e-ticaret sitesi kurmadan satış yapmak isteyen kişilerse ETSY benzeri yurtdışına ait e-ticaret pazaryerlerinde mağaza açıp dijital ürünlerinin satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

E-ticaret pazaryerleri ve e-ticaret siteleri kendi üretmiş olduğunuz dijital ürünlerinizin satışını yapabileceğiniz alanlardır. Ancak bu alanlarda satışlarınızı gerçekleştirebilmeniz için belirlenmiş bazı şartları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.  Yerine getirilmesi gereken bu şartlar e-ticaret sitesi tasarımı, iş planı hazırlama, şirket kuruluşu gibi e-ticaret yapılabilmesi için gerekli olan şartlardır.

İnternet üzerinden ne tür ürün satıyor olursanız olun, yaptığınız satış işlemlerinin yasal olabilmesi için mutlaka bir şirketinizin bulunması gerekmektedir. Şöyle ki internet üzerinden satmış olduğunuz her bir dijital ürün için fatura keserek, devlete vergi ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple dijital ürün satmayı isteyenlerin ilk olarak bir şirket kurması gerekmektedir.

Şirket kuruluşu gerçekleştirildikten sonra kişilerin kendilerine bir e-ticaret sitesi kurmaları daha faydalıdır. Bunun nedeni de markaların e-ticaret sitelerinden komisyon ödemesi yapmadan daha karlı olacak şekilde satış yapıyor olmasıdır. Dijital ürün satmak belirli siteler ve kendi siteniz üzerinden yürütebilecek olduğunuz bir ticari faaliyettir.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *