«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Amazon Satış Rehberi

Amazon Satış Rehberi

E-ticaret Sektöründe Ödeme Yöntemlerinin Önemi

Amazon Dropshipping, yurtdışına satış yapmayı isteyen kişilerin en fazla tercih etmekte oldukları pazaryeri platformlarındandır. Amazon’da mağaza açan satıcılar dünyanın pek çok ülkesine satış gerçekleştirebilmektedir. Bu şekilde Amazon sayesinde satıcılar döviz geliri elde ederlerken yurtdışına satış yapma imkânı da bulmuş olmaktadır.

Kişiler Amazon’da satış yapma işlemlerini stoksuz veya stoklu şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ancak yurt dışına gönderilen ürünlerin kargo ücretlerine bakıldığında pek çok satıcı stoksuz satış yapmayı daha çok tercih etmektedir. Stoksuz yapılan satışlara dropshipping adı verildiği bilinmektedir.

Amazon’da Dropshipping Ne Demektir?

Amazon dropshipping farklı tedarikçilerin ürünlerini satıcıların stoksuz olarak Amazon üzerinden satmış olduğu satış yöntemine denilmektedir.

Genel olarak dropshipping yöntemiyle satış yapmayı tercih eden satıcılar ya uspto. gov üzerinden bir marka tescil kontrolü yaparak tescillenmiş hizmet ürünleri mağazalarına ekleyerek ya da tedarikçi firma ile anlaşarak satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Amazon’da Dropshipping Yapma Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Amazon’da dropshipping yapmayı amaçlayan kişilerin en büyük amaçlarından biri döviz elde etmektir. Ancak Amazon’da dropshipping yapmış olmanın pek çok avantajı yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Amazon’da dropshipping yapan kişiler döviz cinsinden gelir elde etmektedir.
 • Amazon dünya çapında bir pazaryeri olarak bilindiği için satıcılar birden çok ülkeye satış yapabilme olanağı elde edebilmektedir.
 • Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce uygun tedarikçiler bulunabildiğinden şirketler kar oranlarını artırabilmektedir.
 • Amazon’da tanınmış olan ürünler daha kolay şekilde tespit edilebildiğinden satışa sunulacak ürünler de daha kolay bir şekilde seçilebilmektedir.
 • Amazon dünyanın bilinen en büyük e-ticaret pazaryerlerinden biri olduğundan satıcıların satış seviyelerini yükseltebilme imkânları olmaktadır.

Amazon’da satış yapmak avantajlar sağladığı gibi bazı dezavantajları da yer almaktadır. Bu dezavantajlardan bazıları şunlardır:

 • Amazon dünyanın bilinen en büyük pazaryerlerinden biri olarak bilindiğinden rekabette fazla olmaktadır. Bu sebeple rakipler ile rekabet içine girebilmek için çok iyi bir satış yöntemi geliştirilmesi gerekmektedir.
 • Amazon’da satış yapmak isteyen kişiler satış yapacakları alanlara göre %8 ile %15 arasında bir satış komisyonunu ödemeleri gerekmektedir.

Amazon Dropshipping’in Şartları Nelerdir?

Amazon’da dropshipping yöntemiyle satış yapmayı tercih eden satıcıların uymaları gereken bazı şartlar yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Amazon’da dropshipping yöntemiyle satış yapmayı isteyen satıcı veya kişilerin amazon satış kurallarına uymaları zorunludur.
 • Dropshipping yöntemi ile satış yapmayı isteyen kişilerin gönderilerinde aracılık ettiklerine dar herhangi bir fatura veya ambalajları yer almamalıdır.
 • Amazon’da dropshipping yapmakta olan kişiler iade işlemlerini Amazon’un politikaları doğrultusunda karşılama zorunluluğu bulunmaktadır.

Amazon dropshipping yapan kişiler satış işlemlerini Amazon kuralarının doğrultusunda yapabilmeli ve gönderileri üzerinde dropshipping yaptıklarına dair herhangi bir ambalaj veya fatura bulundurmaktan kaçınmış olmaları gerekmektedir.

Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılmaktadır?

Amazon üzerinden dropshipping yapabilmeyi istemekte olan kişilerin ilk önce bir satıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir.  Ayrıca Amazon satış politikalarına uygun olarak satış yapmaları gerekmektedir. Amazonda satış yapmak için:

 • Amazon’da bir mağaza açılmalıdır.
 • Satışı yapılacak ürünler yüklenmeli, marka tescili olmayan ürünler veya tedarikçinin ürünleri yüklenmelidir.
 • Amazon’da sipariş alınması beklenilmelidir. İlk siparişe ulaşıldıktan sonra sipariş tedarikçiye bildirilmelidir.
 • Ürünün ödemesini yaptıktan sonra ürün müşteriye gönderilmelidir.
 • Ürünü teslim ettikten sonra paranızın hesabınıza yatması beklenilmelidir.

Genel olarak Amazon’da satış yapmış olan kişilerin paraları belli bir süre sonra amazon komisyonu, kargo ücretleri gibi kesintiler sonrasında hesaba yatırılmaktadır.

Amazon’da Drorshipping Ürünleri Bulabilme

Amazon üzerinden dropshipping yöntemiyle satış yapmak istemekte olan kişilerin en fazla zaman harcamış oldukları konulardan biri de Amazon’da dropshipping ürünleri bulma süreçleridir. Genel olarak satıcılar belli araçlardan yararlanarak ürün bulma işlemlerini tamamlayarak ürünlerini mağazalarına ekleyip satış yapabilmektedir.

Amazon’da ürün bulma aşamasında satıcıların en fazla kullandığı araçlar arasında Jungle Scout yer alır. Bu araç gözlem ve analiz yapabilmenizi sağlayan bir araçtır.

Bir Cevap Yaz

mehmet Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *